Son kullanıcıyla akdedilen elektronik haberleşme hizmeti sözleşmesi
Electronic communication service contract concluded with the end user
- Tez No: 280053
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Elektronik haberleşme hizmetleri, kamu hizmetleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle son kullanıcılar ile elektronik haberleşme hizmetinin sağlanmasına yönelik olarak yapılan sözleşmelerin kuruluşu, geçerliliği, içeriği ve ifası konularında Elektronik Haberleşme Kanunu ve ona bağlı olarak çıkarılan mevzuatta bir takım düzenlemeler kaleme alınmıştır. Düzenlemelerdeki genel amaç sözleşmelerin zayıf tarafı olan son kullanıcının menfaatlerinin güvence altına alınmasıdır. Bu bağlamda özellikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun elektronik haberleşme hizmeti sözleşmelerinin içeriğine müdahale yetkisi ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla bu alandaki sözleşmelerde sözleşme serbestisi ilkesinin uygulama alanına sınırlama getirilmiştir. Yine bu sözleşmelerin uygulamada standart sözleşme şeklinde yapılıyor olmaları son kullanıcılar bakımından ayrıca bir korunma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda uygulama alanı bulabilecek olan; Türk Borçlar Kanunu, Elektronik Haberleşme Kanunu ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'daki düzenlemelere de çalışma kapsamında yer verilmiştir. Ayrıca sürekli borç ilişkisi doğuran bu sözleşmelerin ifası ve sona ermesi de, yürütülen hizmetin niteliği gereği, diğer sözleşmelere nazaran bir takım özellikler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, son kullanıcıların taraf olduğu sözleşmeler kapsamında ortaya çıkabilecek olan hukukî ihtilafların etraflıca irdelenmesi ve bunlara çözümler getirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Electronic communication services comprise an important part of public services. Accordingly, the formation, the validity, the contents and the performance of the contracts with end users to provide electronic communication services are regulated extensively in Electronic Communication Law. The aim of the regulation is mainly to safeguard the end users? interests, as they are the weaker party in this type of contracts. In this respect, the power of The Information and Communication Technologies Authority to intervene in the contents of the contract stands out as an effective instrument. This means also that, there are some constraints on the parties by exercising their liberty of contract. Because these agreements are concluded in standard forms, in comparison to other type of contracts, there is admittedly an additional need to protect the end users. In this context, this work also examines the related articles of The Turkish Code of Obligations and of The Consumer Protection Law, which can also be applied to these contracts. Furthermore, these contracts with continuous obligations have some distinguishing features in terms of their performance and ending. Finally, this work aims to examine and find a solution to the disputes, which may occur within the scope of the contracts, to which end users are a party.