İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin iş kazalarının önlenmesine etkisi: İETT örneği
The effects of the education of occupational health and safety to prevent the work accidents: Case of İETT
- Tez No: 280060
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İş sağlığı ve güvenliğine gösterilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Bununla birlikte güvenli çalışma koşullarının sağlanması ve işgücü tarafından güvenli davranışların oluşturulmasında işletmelerin rolü büyüktür.Güvenli çalışma ortamı ve davranışların oluşturulmasının, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesine etkisi büyüktür. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının ana sebebi işgücünün güvenli olmayan davranışlarıdır. İşgücünün güvenli olmayan davranışlar sergilemesinin ana sebebi olarak bilgi eksikliği ve buna bağlı olarak güven problemi gelmektedir. İşletmeler, işgücünün yaşadığı bilgi eksikliğini giderebilmek adına eğitim unsuru üzerinde durmaktadırlar.İşletmeler verdikleri eğitimlerin çalışanlar üzerindeki etkisini bilmek isterler, bu sebeple bir değerlendirme sonucunda eğitimlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığının ölçülmesi de işletmenin faaliyetlerini yürütmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada; işletmeler tarafından sağlanan eğitimlerin sonuçlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesinin işletmeler açısından önemi ve bu eğitimlerin iş kazaları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance being shown to the occupational health and safety is increasing day by day. However, the role of the Business to ensure the safe working conditions and to guarantee the labor to create the safe work behaviors is great. The effect of creating safety working area and behaviors is great for preventing the occupational accidents and occupational diseases. The main reason of the work accidents are the labor?s unsafety behaviors. But the main reason of the labor?s unsafety behaviors is lack of information and consequently the problem of trust . Business give importance to education, to solve the lack of information of the workforce. Business want to know the impact of the irtraining on the staff, so, as a result make an evaluation to measure the training really Works or not, this evaluation is important for business to carry out the activities.In this study, the importance of the evaluation and measure of training provided by businesses to the staff was evaluated and the impact of the set trainings on accidents at work was measured.