Avrupa Birliği'nin iklim değişikliği politikaları ve Türkiye'nin bu politikalara uyumu
European Union climate change policies and Turkey?s adaptation to these policies
  1. Tez No: 280081
  2. Yazar: NERİMAN HOCAOĞLU BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Son otuz yıl içerisinde iklim değişikliği konusu, küresel toplumun ilgilenmesi gerektiği, en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Doğası gereği küresel bir sorun olan iklim değişikliği ile mücadelede uluslararası çözümler ve politikaların üretilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği, iklim değişikliği mücadelesinde kararları ve politikalarıyla lider durumdadır. Bu genel çerçeve içerisinde, tezin amaçlarından biri, Avrupa Birliği'nin iklim değişikliği yaklaşımını ve politikalarını analiz etmek, bu yaklaşımda meydana gelen yıllar içerisindeki değişiklikleri ve nedenleri belirlemektir. Tezin, bu amaçla bağlantılı olacak şekilde ikinci bir amacı da Türkiye'nin söz konusu bu süreçten ne kadar etkilendiğini ve bu sürece uyumunu tespit etmektir. Burada uyum süreci, Katılım Ortaklığı Belgeleri, Türkiye Ulusal Programları ve İlerleme Raporları kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the past thirty years, climate change has become one of the most important issues that the global community has to deal with. International solutions and policies have to be developed in combating with the climate change which is a global problem, due to its nature. In the fight of climate change EU is a global leader with Its decisions and policies. Within this general framework, one of the aims of this thesis is to analyze EU?s climate change approach and policies and specify the changes and the reasons of these changes. The second aim, which is related with the first one, is to ascertain how Turkey is affected in this process and Its adaptation to this process. Here, the adaptation process has been analyzed in the context of Accession Partnership Documents, National Programs for Turkey and Progress Reports.