Sözlü kültür ortamı ürünlerinin sanal kültür ortamında yeniden yaratılmaları
Recreation of verbal culture media products on virtual culture media
  1. Tez No: 280216
  2. Yazar: İBRAHİM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yeryüzündeki kültürler, önce sözlü kültürde var olmuşlardır. Teknolojik gelişmeler ışığında yeni kültür ortamları ortaya çıkmıştır. İkincil kültür ortamı olarak adlandırılan yeni ortamlar oluşurken sözlü kültürden faydalanmış ve onun geleneksel yapısını güncelleyerek kendi içinde kullanmış/korumuştur.Bu çalışmada sanal ortam veya genel ağ, yeni kültürel ürünlerin oluşturulduğu ve kimliklerin yaratıldığı, kültürel unsurların yeniden kurgulanarak yaratıldığı, tüketildiği ve bunların bir anda hızla yayıldığı teknolojik bir kültürel mekân olarak ele alınmıştır. Tezin amacı sözlü ürünlerin genel ağda nasıl kurgulandığı, hangi geleneksel unsurlarından faydalanıldığı, değişimin sanal ortamla ilişkisi tespit edilmiş ve atasözü, deyim, fıkra, mani, alkış ve kargış türlerinin sanal kültür ortamında icra, mekân, icracı, dinleyici, bağlam açısından yeniden kurgulanış biçimleri bütüncül bir yaklaşımla irdelenmiştir.Anahtar Sözcükler1.Sözlü Kültür Ortamı2.Yazılı Kültür Ortamı3.Elektronik Kültür Ortamı4.Sanal Kültür Ortamı5.Sözlü Ürünler ve Dönüşümü
Özet (Çeviri)
Cultures on earth first existed on verbal culture. New culture media appeared in the light of new technological developments. A new media called second culture media benefited from verbal culture while being created and protected by activating its traditional form.In this study, virtual media or general network has been discussed as a technological cultural media where cultural elements are rebuilt, spread and consumed fast. In the study how verbal products are built, what kind of traditional elements affect them and the relation between the change and virtual media have been determined. Proverbs, sayings, jokes, anecdotes, and short poems have been criticized in terms of performance, environment, performers and listeners through the study as well.Keywords1. Verbal Culture Media2. Written Culture Media3. Electronic Culture Media4. Virtual Culture Media5. Verbal Products and Their Transition