Kredi verme sürecinde mali analiz tekniklerinin kullanılması ve önemi
Usage and importance of financial analysis techniques during giving a loan
- Tez No: 280249
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bankacılık sektörünün gelişmiş ülkelerde ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomideki lokomatif olma özelliği tartışmasız olarak kabul edilmektedir. Temel işlevi kredi mekanizmasıyla fon fazlası olan kişi ve kurumlardan söz konusu fonları belirli bir getiri karşılığında alıp, bu fonları piyasadaki fon ihtiyacı olan kişi ve kuruluşlara yine belirli bir getiri karşılığında satmak olan bankalar yüksek derecede kredi riski başka bir deyişle kredinin geri ödenmeme riski ile karşı karşıyadırlar. Ticari bankaların etkin bir şekilde kredi riskini yönetebilmesi kredi yönetim anlayışının da etkinliğine bağlıdır. Etkin bir kredi yönetimi ise kredi başvurusu ile başlayıp kredi geri ödemesi ile son bulan kredilendirme süreci ile yüksek bir korelasyona sahiptir.Kredi verme süreci çalışmada kredi başvurusu, kredi analizi, kredinin yapılandırılması, kredinin izlenmesi ve kontrolü şeklinde dört ana başlık altında incelenmiştir. Tezin konusunu da yakından ilgilendiren ve kredilendirme sürecinin bir aşaması olan kredi analizi etkin bir kredi yönetiminin can damarıdır. Kredi kullandırımları sırasında iyi yapılacak bir kredi analizi sayesinde başvuru sırasında firmanın kredibilitesinin düşük olduğu tespit edilebilecek ve batık bir kredi belki de erkenden önlenecektir. Kalitatif ve kantitatif analiz olarak özetleyeceğimiz kredi analizinde kalitatif analiz işin daha çok lafzi kısmı iken kantitatif analiz mali tabloların, çalışmada da ayrıntılarıyla ele alındığı gibi, çeşitli analiz teknikleriyle analizini ve yorumlanmasını kapsamaktadır. Ancak hem kalitatif analiz hem de kantitatif analiz birbirini tamamlayan iki farklı öğedir. Çalışmada da bunların üzerinde durulmaya çalışılmış ve bu tekniklerin kredi geri ödemelerinde ve firmaların kredibilitelerini tespit etmedeki önemleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The characteristic of being leading sector in economy, of banking sector, in advanced countries and especially in developing countries is accepted beyond question. The banks, of which basic functions are credit mechanism and fund surplus by buying funds from persons and institutions, in exchange for a definite yield and to sell those to the individuals and organizations, which have funds gap in market in exchange for a definite yield, come face to face with a high degree of credit risk in other words, the risk of default. Capable to manage credit risk effectively by commercial banks depends on the effectiveness of credit management sense. On the other hand, an effective credit management has a high degree of correlation, with credit facility process, starting by credit application and ending by repayment of loan.The process of giving a loan has been reviewed under four main topics as credit application at study, credit analysis, structuring of credit and credit controlling. The credit analysis that becomes a particular concern to the subject of thesis and becomes a process of giving a loan is the vital point of an effective credit management. Thanks to the credit analysis being carried out properly during making loan credit facilities available, low credit worthiness of firm would be able to be determined during application and as a consequence thereof, and it's possible that a nonperforming loan may be prevented early. At the credit analysis we may summarize as qualitative and quantitative, while the qualitative analysis is mainly nominal part of the study, the quantitative analysis, as come up during the study in detail thereof, covers the analysis of financial statements by means of various analysis techniques and construing thereafter. But, both qualitative analysis and quantitative analysis are two different elements completing each other. At the study, it was tried to dwell upon those and their importance of these techniques has been emphasized as far as credit back payments and determining of the credit worthiness of firms are concerned.