Medeni Usul Hukukunda hüküm
Decision in Judgment Law
  1. Tez No: 280257
  2. Yazar: ALTUNSER KARAKURUMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yargılama süreci boyunca mahkemelerce çeşitli kararlar verilir. Bunlar ara kararlar, geçici koruma sağlayan kararlar ve nihai kararlardır. Hüküm, bu ayrımda nihai kararlar içinde yer alır.Hüküm, bir uyuşmazlığı esastan çözümleyen ve hakimin o işten el çekmesini gerektiren nihai bir karardır.Hükmün içeriğini, hükmü veren mahkeme ile hakim, zabıt katibinin ad, soyad ve sicil numaraları ile tarafların varsa kanuni temsilci ve vekillerinin ad, soyad ve adresleri, hükmün gerekçesi, hüküm sonucu ve kararın verildiği tarih oluşturur.Hükmün en önemli unsuru, gerekçe bölümüdür. Çünkü mahkeme kararlarının gerekçeli olması gerektiği hususu, bir anayasa emridir. Gerekçe bölümünde, iki tarafın iddia ve savunmalarının özeti, anlaştıkları ve anlaşamadıkları hususlar, ihtilaflı konular hakkında toplanan deliller, delillerin tartışması, ret ve üstün tutma sebepleri, sabit görülen vakıalarla, bunlardan çıkarılan sonuç ve hukuki sebep gösterilir.Hüküm, hüküm sonucunun duruşma tutanağına geçirilerek okunması suretiyle hukuki varlık kazanır. Bu nedenle denilebilir ki, hüküm sonucu davacı ve davalının talep sonuçlarına mahkemece verilen cevaptır. Taraflara tanınan hak ve yüklenen borçların gösterildiği bölüm olması sebebiyle, hüküm sonucunun çok açık yazılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Various decisions are made by courts, through the process of judgment. These are interim decisions, decisions that prvide temporary protection and ultimate decisions. Judgment stands with ultimate decisions in this classification. Judgment, is an ultimate decision that solves a discrepancy altogether and that requires the judge to get clear of the case afterwards.The index of the Judgment consists of; the court that confirms the Judgment and the names, last names and the registration numbers of the judge and also the secretary officer; names, surnames and addresses of the representatives, the grounds of the Judgment, the conclusion of the Judgment and the date of Judgment.The most crucial element of the Judgment is the grounds of the Judgment. Because it is an order of constitution that the Judgment of the courts has to have grounds (excuses). In grounds section, the summary of claims and pleas of both sides, the point that the sides are successful or unsuccessful in coming to an agreement, the proofs gathered about points under dispute, confirmation of the proofs, excuses of denial or preference, and in constant cases, the conclusions obtained from these and juridical basis are given.The Judgment gains a legal entity a legal entity when the Judgment is presented by the decisions of the court is added to the trial record. Therefore, it is possible to define the conclusion of the Judgment as a response given by the court to the claims of prosecutor and the defendant. For it is the section that shows the rights recognized by both sides and the debts burdened, the conclusion of the Judgment must be presented clearly.