Kadastro davalarında delillerin değerlendirilmesi ve yargılama usulü
The legal process and evaluation of the evidence in land survey law-suits
  1. Tez No: 280256
  2. Yazar: LEMAN EBRÜŞÜM AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Özel mahkeme olan kadastro mahkemelerinde uygulanan yargılama usulünün ve bu usulün özelliklerinin incelendiği bu çalışmada üç ana bölüm yer almaktadır. İlk bölümde Kadastro Kanunu'nun Türk Hukuku ve mukayeseli hukuk açısından ele alınması, Kadastro Kanunu'nun amacı ve özellikleri ve kadastro işleminin nasıl gerçekleştiği incelenmektedir. Çalışmada bu bölüme yer verilmesinin amacı, diğer bölümlerde incelenecek olan usul hukuku konularının anlaşılmasını kolaylaştırmak için kadastro işleminin maddi hukuk yönü hakkında bir bilgi vermektir.3402 Sayılı Kadastro Kanunu'nun ülkemiz kadastro uygulamalarında esas alınmasına ilişkin olmak üzere yargılama safhasında Yargıtayın kararlarının da incelenmesi suretiyle bir çalışma yapılmaya gayret gösterilmiştir. Bu tez çalışması sırasında Yargıtay kararları incelenmiş olup doktrindeki farklı görüşlerle konular irdelenmiştir. Kadastro Kanunu'nun temel aldığı ilkeler değerlendirilmiş, böylece tasfiye niteliğinde olma özelliğine sahip bir kanunun genel hükümler karşısındaki yeri belirlenmiştir. Ülkemizin kadastrosu yapılmamış alanlarının çokluğu düşünüldüğünde kadastro faaliyetlerinin yargılamaya intikal eden kısımlarıyla ilgili olmak üzere kanuni dayanakları ortaya konulmuştur.Anahtar Sözcükler1. Kadastro2. Yargılama3. İlkeler4. Amaç5. İnceleme
Özet (Çeviri)
In this study there are three chapters in which resaearching the land survey court, a court with special trial, with the features of the law procedure practised in it. In the first chapter, considering of the Turkish Land Survey Act from the point of view of Turkish law and comparative law, purpose of the Turkish Land Survey Act and its? fetures and how the limitation and determination constituting technical part of the Land Survey is realized, is researched. The purpose of discussing this chapter in this work is to give information about the private law side of the Land Survey making easy to undrstand the procedural law subjects which will be researced in the other chapters.The study is about our country?s land survey practices based on the Law Of Land Survey numbered 3402, also, in the process of trial, the supreme court decisions are investigated. In this study, investigating Supreme Court decisions, the subjects in the doctrine are thoroghly examined with different opinions The principles which the Law Of Land Survey bases on are evaluated and thus. When we consider the large amount of land which aren?t included in the Land Survey, the legal foundations related to Land Survey practices which are on trial are displayed/revealed.Keywords1. Land Survey2. Legal Process/Trial3. Principles4. Purpose5. İnvestigation