Liderliğin insan kaynakları yönetimi açısından incelenmesi ve bir alan araştırması
Examination of leadership in terms of human resources management and a field survey
  1. Tez No: 280258
  2. Yazar: BAŞAK BUCAK ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Lider belirli bir amaca ulaşmak için bireyleri etkileyerek onları harekete geçiren kimsedir. Liderlik ise liderin yaptığı işlerle ilgili bir süreçtir ve bu süreçte lideri, liderin kendisi, izleyicileri ve koşullar etkilemektedir. Bu üç değişken liderlik tarzlarını belirleyen temel faktörlerdir ve bu faktörler çerçevesinde liderlik yaklaşımları geliştirilmiştir.Liderlik ile ilgili temel yaklaşımlar, Özellikler Yaklaşımı, Davranışsal Yaklaşımlar ve Durumsallık Yaklaşımlarıdır. Ancak bunların yanı sıra karizmatik, etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik ile ilgili çalışmalar da bulunmaktadır. Liderlikle ilgili yapılan bütün çalışmalar liderlik sürecine bir katkı sağlamakla birlikte, her durum için geçerli en iyi liderlik tarzının olamayacağı düşünülmektedir. Bu sebeple liderin durumları analiz ederek uygun davranışta bulunması gerekmektedir.Lider ve yönetici farklı kavramlardır. Örgütsel anlamda ise yöneticilerin liderlik özelliklerine sahip olması istenmektedir. Hatta günümüz koşullarında liderlik yöneticinin olmazsa olmaz unsuru olarak kabul edilmektedir.İnsan kaynağı örgütteki en önemli kaynaktır ve insan kaynakları yönetimi örgütsel amaçlara ulaşmak için insan kaynaklarının nasıl daha etkili olabileceği ile ilgilenmektedir. İnsan kaynaklarının daha etkili olabilmesi için liderlik gerekmektedir. Bu sebeple örgütlerde yönetici liderlik ön plana çıkmakta ve yönetici liderlerin davranışlarının yönü son derece etkili olmaktadır.Örgütlerdeki yöneticilerin liderlik özelliklerini belirleyerek hangi tarzda liderlik davranışlarında bulunduklarını tespit etmek için bir alan araştırması yapılmıştır. Bu araştırma ile yöneticilerin liderlik davranışlarının otoriter ve demokratik liderlik arasında olduğu, etkileşimsel tarz yerine ise dönüşümsel liderliğin daha çok görüldüğü; bunun yanı sıra çalışanların demokratik, katılımcı ve dönüşümsel liderlerle çalışmayı daha çok istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.Doğru işlerin doğru bir şekilde yapılması ile ilgili bir kavram olan yönetici liderlik, İKY'nin insana yönelik bütün süreçlerinde etkili olmaktadır. Özellikle İK'nın sağlanması, yönlendirilmesi, eğitimi ve geliştirilmesi süreçlerinde kendini göstermektedir. Yapılan alan araştırması çalışanların başarılı liderlerin bulunduğu kurumlarda ağırlıklı olarak çalışmayı istediklerini ve çalışanların kendilerinin de liderlikle ilgili eğitimler almayı arzu ettiklerini ortaya çıkarmıştır.Anahtar Sözcükler1.İnsan Kaynakları2.İnsan Kaynakları Yönetimi3.Lider4.Liderlik5.Yönetici Lider
Özet (Çeviri)
Leader is the one who influences and arouses individuals to reach a certain goal. On the other hand leadership is a process related with the acts of the leader, and the leader is affected by; him/herself, his/her followers and environmental conditions through this process. These three variables are the essential factors that define the styles of leadership and in terms of these factors the leadership approaches are developed.The basic approaches about leadership are; Traits Approach, Behavioral Approaches and Situational Approaches .Other than these; there are also studies about Transactional, Transformational and Charismatic Leadership. Although each and every study about leadership has contributed to the process, it is not possible to define a most efficient way of leadership valid under all circumstances. For this reason, leader should be able to analyze the situation and act properly.Leader and manager are different conceptions. In organizational terms managers are supposed to have leadership qualities. Moreover, in todays conditions, it is accepted that leadership is the sine qua non quality of the manager.Human resources are the most important resource in an organization and Human Recources Management deals with the subject; how human resources could be more effective in achieving organizational objectives. Leadership is needed for human resources to be much more effective. Because of this; managerial leadership is on the foreground in organizations and the way the managerial leaders behave has become extremely effectiveA field survey has been made to define the leadership behaviour of the managers in organizations and determining the managers, leadership qualities. By this research it is concluded that managers? leadership behaviours are between authoritarian and democratic leadership; transformational leadership is much more common than transactional, right along with these employees want much more to work with demokratic, participating and transformational leadersManagerial leadership, which is a conception of doing the right things right, is effective on the functions of human resources management oriented to humans. It is especially seen in obtaing, orienting, educating and improving processes of human resources. This field survey shows that employees predominantly want to work in organizations which have succesful leaders and employes themselves wish to be trained about leadershipKey Words1.Human Resources2.Human Resources Mangement3.Leader4.Leadership5.Managerial leader