Örgüt verimliliğinin artırılmasında iletişimin rolü: Bitlis Hizan Milli Eğitim Müdürlüğü örneği
The role of communication for increasing organizational productivity: An explatory analisis of Bitlis Hizan National Education Division
- Tez No: 280263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, öncelikle örgütsel ve yönetsel verimlilik kavramları üzerinde kısaca durulmuş ve ardından örgütsel verimliliği doğrudan etkileyen örgütsel iletişim sistemi ana hatlarıyla ele alınmıştır. Daha sonra örgütsel iletişimi etkileyen faktörler irdelenmiş ve örgütsel iletişimi engelleyen unsurlar tespit edilmiştir. Örgütsel verimliliğin geliştirilmesi açısından bir zorunluluk olan iletişim etkinliğine ulaşmak için iletişim engellerinin nasıl aşılacağı konusu araştırılmış, iletişimin örgütsel işlerlik biçimleri sıralanmıştır. Örgütlerde doğal iletişimin kaçınılmaz olduğu vurgulandıktan sonra, yönetim görevlerinin yerine getirilmesinde iletişimin rolü açıklanmış ve çalışma son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, ?organizational and managerial productivity? concepts are mentioned shortly. And then, organisational communication system, the main factor which effects the organisational productivity, is explained. After that, the factors which effect and prevent organisational communication are explained. We learned that reaching to communication effectiveness is compulsory to improve organisational productivity. We defined the difficulties and solving methods of communications in organisations. At the end of the study the roles of communication in organisational and managerial functions are explained.