Siyaset-medya ilişkisi (Türkiye'de Parlamento Muhabirleri Derneği örneği)
Relation between politics and media (Example of Parliamentary Correspondents Association)
- Tez No: 280267
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çağımız toplumunda temsili demokrasi pek çok açıdan büyüsünü kaybetmiş ve sorgulanır hale gelmiştir, temsili demokrasini bir kısır döngü ya da bir kandırmaca olarak algılandığı bir değişim söz konusudur. Temel unsurlarda yaşanan eksiklikler bir bütün olarak temsili demokrasiye dönük algıyı olumsuz olarak etkilemiş ve sonuçları itibariyle ?temsili demokrasi krizi? tartışmalarını başlatmıştır.Bu zorlukları aşma açısından medya önemli bir misyona sahiptir. Vatandaş ile temsilcisi arası ilişkinin etkin ve doğru bir şekilde kurulması ve sürdürülmesi misyonu. Genel olarak medyaya atfedilen bu misyonun en net şekilde kurumsallaştığı yapı parlamento muhabirliğidir. Medya siyaset ilişkisini parlamento muhabirleri örneğinde analiz eden çalışmamız neticesinde vurgulanması gereken önemli bir tespit, parlamento ile basın arasındaki ilişkilerin güçlenmesi gereğidir. Bu gereklilik ilişkinin her iki tarafının da menfaatine dolayısıyla da temsili demokrasi lehine bir gerekliliktir. Parlamentonun medyaya karşı şeffaf ve bilgilendirici olması, medyanın da parlamentoya saygı duyması, çalışmaları çarpıcı şekilde ancak abartısız şekilde yansıtması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
In our time?s society, representative democracy has lost its charm from many aspects and it has been question for a while; it can be said that representative democracy is perceived as a vicious circle or trickery. The lacks experienced in basic components affected the perception of representative democracy negatively as a whole and subsequently started controversies of ?representative democracy crisis?. Mass media has a key role with respect to overcoming these difficulties; the mission of setting and maintaining the relationship between citizens and the representative efficiently and accurately.In general, this mission referred to the media is obviously institutionalized as parliament correspondent. What is to determine needed to be emphasized as a result of our study analyzing the relationship between media and politics in correspondent example is the need for resurgence of the relationship between parliament and media. This necessity is in both sides? interest and so a necessity in favor of representative democracy. It is necessary that the parliament should be transparent and informative towards the media and the media should respect the parliament and present actions of the parliament in a stunning and literal way.