Üretimin mekânsal boyutu ve dış ticaret ilişkisi: Türkiye imalat sanayi üzerine bir uygulama
The spatial dimension of manufacture and its relationship with foreign trade: An application on Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 280296
  2. Yazar: EBRU ARICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde sanayi üretiminin belirli mekânlarda yığıldığı göze çarpmaktadır. Bu yığılmalar, ülke ekonomilerinin itici gücü haline gelmişlerdir. Bu durum sanayinin yığılmasına yol açan faktörlerin sorgulanmasını gerektirmektedir. Çünkü sanayi üretiminin yerleşimini belirleyen faktörler ve bu faktörlerin zaman içindeki etkisinin seyri büyük önem taşımaktadır. 1980'li yıllardan bu yana Türkiye hızlı bir şekilde dünya ekonomisi ile bütünleşme sürecine girmiştir. Bu sürecin, sanayinin yoğunlaşması üzerinde etkisinin olması beklenir.Bu doğrultuda, çalışmanın temel amacı, 1992-2007 yılları arasında Türk imalat sanayinin seçilmiş sektörlerindeki yığılmaları araştırmak ve bu yığılmaların belirleyicilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla ilk önce söz konusu sektörlerin yığılmaları analiz edilmiş, daha sonra sektörlerin yığılmalarının belirleyicileri panel veri analizi ile tahmin edilmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre, ölçek ekonomileri ve endüstriler arası bağlantılar sanayinin yoğunlaşmasını pozitif yönde etkilemektedir. Buna karşılık faktör donatımı ve endüstri içi bağlantılar sektörlerin yoğunlaşmasını olumsuz yönde etkileyen değişkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is remarkable that manufacture production agglomerates in certain place. These agglomerations have become the driving force of the country?s economy. This requires a questioning of the factors leading to the agglomeration of the industry. Because the factors, that determine the settlement of industrial production and course of the influence of these factors over time are of great importance. Since the 1980s Turkey has entered a rapid process of integration with the world economy. This process, expected to have impact on the industry concentration.In this direction, the main purpose of this study is to investigate and reveal the determinants of sector agglomeration of Turkey?s manufacturing industry between 1992-2007. For that purpose, initially, selected sector agglomerations have been analyzed, thereafter the determinants of such agglomerations have been estimated using panel data analysis.The results of the study suggest that scale economies and inter-industry linkages are positively affecting sectors agglomeration. On the contrary, factor endowment and intra-industry linkages are variables that negatively affect the concentration of industries.