Osmanlı diplomasisinin modernleşmesinde Tanzimat Dönemi
Modernization of Ottoman diplomacy in Tanzimat Era
  1. Tez No: 280314
  2. Yazar: AHMET YAVUZHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
?Osmanlı Diplomasisinin Modernleşmesinde Tanzimat Dönemi? başlıklı bu tezde, öncellikle modernleşmenin kavramsal ve tarihsel gelişimi ve Osmanlı modernleşmesi genel olarak tartışılmıştır. Daha sonra diplomasi kavramı ve diplomasinin tarihsel süreci ile Avrupa'da diplomasinin gelişimi detaylı olarak incelenmiştir. Bu çerçevede Avrupa'da Ad hoc diplomasiden sürekli diplomasiye geçiş süreci değerlendirilmiştir.Diğer taraftan, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş, yükselme, duraklama ve çöküş dönemlerindeki dış politikası ile dış politikayı yürütürken kullandığı yöntem tahlil edilmiştir. Osmanlı diplomasisinin kurumsal yapısı, Tanzimat döneminde diplomasi yöntemlerinde ortaya çıkan değişmeler ve Tanzimat dönemi Osmanlı dış politikasını önemli ölçüde etkileyen olaylar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, titled ?Ottoman Diplomacy in Tanzimat Era?, firstly conceptual and historical development of modernization and Ottoman modernization were considered and discussed generally. Later, the term of diplomacy and historical process of diplomacy are examined in details, with the development of diplomacy in Europe. The transition process from Ad hoc diplomacy to permanent diplomacy is evaluated in this perspective.Furthermore, foreign policy of the Ottoman Empire during its rise, growth, stagnation and dissolution periods, and methods of conducting this policy were examined in this thesis. The institutional structures, changes in diplomacy methods in Tanzimat era and situations which have prominent effects on the Ottoman foreign policy were discussed.