Türk Anayasa Hukukunda anayasaya uygunluk denetiminin sınırları
Boundary of inspection of accordence to constitution in Turkish Constitutional Law
- Tez No: 280315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Anayasalar, devletin temel kuruluş ve işleyişiyle kişilerin sahip olduğu temel hak ve hürriyetleri düzenleyen hukuk metinleridir. Bu niteliğiyle devletin bütün organlarının işleyişi anayasaya uygun olmalıdır.Hukuk devletinde ,kuvvetler ayrılığı ilkesiyle kamu gücünden kaynaklanan yetkiler bölünmüş ve dağıtılmıştır. Kuvvetler ayrılığı ile birlikte hukuk devletinde siyasi gücün sınırlandırılması ve dizginlenmesi sağlanmıştır. Yasama, yürütme ve yargı kuvvetleri arasında organik ve fonksiyonel ayrılık esasına dayanan kuvvetler ayrılığı ilkesi egemenliğin sınırlandırılması sonucunu da doğurmuştur. Bu sebeple devlet organları arasında genel nitelikte kural koyma yetkisine sahip olan yasama organının da tıpkı diğer devlet organları gibi anayasaya uygun hareket etmesi gerekir. Ancak yasama organı kimi nedenlerle anayasaya aykırı normlar koyabilmektedir. Bu tür normların anayasaya uygunluğunun denetimi anayasa yargısının asli vazifesini oluşturmaktadır.Anayasa yargısının sınırlarının belirlenmesi ise başlı başına önemli bir meseledir. Zira demokrasi ve hukuk devletinin arasında ki ince çizgi anayasa yargısından geçmektedir.Bu çalışmada, Türk anayasa hukukunda anayasaya uygunluk denetiminin sınırlarını incelenmiştir. Bu inceleme hem pozitif hukuka göre hem de anayasa yargısını doğuran fikri sürece göre şekillendirilmiştir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak anayasa yargısı ve Türk Anayasa Yargısına değinilmiştir. İkinci bölümde kuvvetler ayrılığı bağlamında anayasa yargısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk pozitif hukukuna göre anayasaya uygunluk denetimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Constitutions are legal texts organizing the fundamental foundation and functions of the state and individuals basic right and freedoms. Therefore, the functioning of all state organs must be in harmony with constitution.Since authorities sourced from public power is divided and distributed based on separation of powers principles in State governed by Rule of Law, power of government is restrained and limited. Separation of powers is among the most effective methods ensuring limitation of political power in a State governed by Rule Law. Based on an organic and functional separation between powers of legislation, execution and adjudication, this principle is a system where limitation of sovereignty is accepted as a must. Therefore, legislative organs entitled to set the general rules among state organs must also act in harmony with the constitutions like other state organs. However, the legislative organ can, for some reasons, set norms conflicting with the constitutions .Constitutional judgment are established in order to review the compliance of such norms with the constitution.Determining boundary of constitutional jurisdiction is an important matter in itself. Yet fine line between democracy and constitutional state is passing on constitutional jurisdiction.Turkish Constitutional Jurisdiction in Turkish Law were examined in this study. Study consists of three sections. The first section generally focuses on constitutional jurisdiction and the Turkish Constitutional Jurisdiction. The second section focuses constitutional jurisdiction within the framework of separation of powers principle. In The third section, Constitutional jurisdiction within the framework of Turkish Positive Law were examined.