Tatar yazarı Telgat Galiullin'in Tevbe adlı romanı üzerinde bir dil incelemesi (Giriş-Metin-Dizin)
A language study about Tatar author Telgat Galiullin's novel called Tevbe
- Tez No: 350860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞİRİN USER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 816
Özet
Bu tez çalışmasında Tatar yazarı Telgat Galiullin?in ?Tevbe? adlı romanı Giriş-Metin-Dizin olmak üzere üç ana bölümde incelenmiştir. Giriş kısmında Tatar dili ve edebiyatının yanında yazar ve romanı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Metin kısmında Tatarca metnin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesi aktarımı yapılmıştır. Dizin bölümünde ise metinde geçen kelimelerin anlam karşılıkları ve metinde yer aldığı satır numaraları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, Tatar autor Telgat Galiullin?s novel called ?Tevbe? has been perused under three main headings: Entry-Text-Index. In the Entry part, given information about Tatar language and literatüre. Furthermore, the statement has been made about the author and his novel. In the Text part, transcription and translate to Turkish language has been done. And finally, the words in the text are alphabetically ranked and Turkish meanings of them are given in the Index. Also, the line numbers of these words has are shown.