Çok uluslu işletmelerde bir insan kaynakları stratejisi olarak kültürel farklılıkların yönetimi ve bu süreçte iletişimin rolü
Cultural diversity management as a human resources strategy in multinational companies and role of communication in this process
  1. Tez No: 280355
  2. Yazar: OLGA BORISSOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY BAŞOK YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
?Çok Uluslu İşletmelerde Bir İnsan Kaynakları Stratejisi Olarak Kültürel Farklılıkların Yönetimi ve Bu Süreçte İletişimin Rolü? adlı bu tezde, küreselleşmenin ve özellikle kültürel farklılıkların çokuluslu işletmelerdeki insan kaynakları yönetimi stratejilerine etkisi incelenmiştir.Tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde küreselleşme kavramı, tarihsel geçmişi ile ekonomik, siyasal ve sosyokültürel boyutları tanımlanmış ve tartışılmıştır. Bunun yanında küreselleşme sürecine paralel olarak çok uluslu işletmelerin gelişim süreci irdelenmiştir. İkinci bölümde İnsan Kaynakları Yönetimi, Personel Yönetiminden İnsan Kaynakları Yönetimine geçiş ve son dönemlerde önemi daha çok artan Uluslararası İnsan Kaynakları Yönetimi kavramları üzerinde durulmuştur. Bunlara ek olarak İnsan Kaynakları Yönetimi ve Uluslararası İnsan Kaynakları Yönetimi arasındaki farklar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde kültür kavramı ayrıntılı bir biçimde irdelenmiştir. Son bölümde, çok uluslu şirketlerde kültürel farklılıkların avantajları, dezavantajları incelenmiş, kültürel farklılıklardan kaynaklanan problemler ve bu problemlere ilişkin çözüm yolları iletişim ve iç halkla ilişkiler disiplinlerin bakış açısıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named ?Cultural Diversity Management as a Human Resources Strategy in Multinational Companies and Role of Communication in this Process? it is aimed to clarify the effects of globalization and particularly cultural diversity on human resources in multinational companies.The thesis contains four main sections. In the first section, the concept of globalization, its historical background and economical, political and socio-cultural dimensions of it are defined and discussed. Besides, development of multinational companies is examined in relation to the process of globalization at the second part of first section. In the second section, the concept of Human Resources Management (HRM), Personnel Management Transition to Human Resource Management and development of emerging International Human Resources Management (IHRM) are examined. Also, the differences between HRM and IHRM are explained. In the third section, concept of culture is discussed in most aspects. Finally, advantages, disadvantages of cultural diversity, and problems caused by it on human resources in multinational companies are investigated and proposed solutions addressing these problems are put forward from communication and internal public relations point of view.