Eski Yugoslavya'da yapılan Türkoloji çalışmalarının analitik bibliyografyası
An analytical bibliography of the Turkology works in the former Yugoslavia
  1. Tez No: 280362
  2. Yazar: ANA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Sosyoloji, Bibliography, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
?Eski Yugoslavya'da Yapılan Türkoloji Çalışmalarının Analitik Bibliyografyası? adlı çalışmamızda, Türk dili, edebiyatı, folkloru, sanat tarihi, tarihi vb. konular üzerine Yugoslavya'da yapılmış yayınlar bir araya getirilmiş ve bu yayınların bazılarının analizi yapılmıştır. Bu bağlamda, yaklaşık 46 seneyi kapsayan ve 2300'den fazla çalışmayı içeren bir bibliyografya çalışması yürütülmüştür.Eski Yugoslavya'da Türkoloji çalışmalarının incelenmesinden önce çalışmamızın ?Giriş? bölümünde Yugoslavya hakkında genel bilgiler üzerinde durulmuştur.I. Bölüm'de, Yugoslavya'da Türkolojinin tarihçesine yer verilmiştir. İlk önce Yugoslavya'da Türkolojinin başlangıcı ve gelişimi ele alınmıştır. Ardından da alanlara göre Türkoloji çalışmalarının genel bir incelemesi yapılmıştır.II. Bölüm'de eski Yugoslavya'da yapılmış Türkoloji çalışmalarının künyeleri verilmiştir. Çalışmalar, öncelikle dil, edebiyat, tarih, halk bilimi ve diğer konular olmak üzere alanlara, daha sonra bu alanlar içerisinde kitaplar ve makaleler olmak üzere iki alt bölüme göre tasnif edilmiştir.III. Bölüm'de, önceki bölümde künyeleri verilen çalışmalarından bazılarının analizi yapılmıştır.?Ek? bölümünde üç yazının çevirisi verilmiştir.?Sonuç? bölümünde ise çalışmamızın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.Çalışmamızın sonunda çalışmada kullanılan kaynakların bibliyografyası ve kişi adları dizini verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is named ?An Analytic Bibliography of Turkology Studies in Former Yugoslavia?, the books and articles on the Turkish language, literature, folklore, art history, history etc. are brought together, and some of these publications are analyzed. In this context, it was conducted a bibliography which enclose almost 46 years and includes more than 2300 works.Before analyzing Turkology studies in former Yugoslavia, in the ?Introduction? part of our research, general information on Yugoslavia has been given.In the First Chapter of this study, it has been given place to a brief history of Turkology in Yugoslavia. In the first place, it have been discussed the beginning and development of Turkology in Yugoslavia. After that Turkology studies in general have been analyzed by fields.In the Second Chapter, the Turkology studies in former Yugoslavia have been listed. The studies have been qualified firstly by fields (language, literature, folklore, art history, history and other fields) and than they have been divided into two categories: books and articles.In the Third Chapter, some of the books and the articles listed in the Second Chapter have been analyzed.In the Appendix, it has been given a translation of three articles.In the ?Conclusion? part, a general evaluation has been made about our study.At the end, a bibliography of sources used in this study and the index of personal names has been given.