Küresel vergi rekabeti ve Türkiye'ye yansımaları
Global tax competition and its reflections to Turkey
- Tez No: 280464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küresel vergi rekabeti, sermaye başta olmak üzere üretim faktörlerinin küreselleşme süreciyle ülkeler arasında hareketliliğinin artması sonucu ortaya çıkmış bir olgudur. Ülke çıkarları açısından değerlendirildiğinde küresel vergi rekabetinin yararlı ve zararlı olarak nitelenebilecek iki farklı özelliğe sahip olduğu görülür. Zira ülkeler kendi ekonomik çıkarlarına göre küresel vergi rekabetine bir anlam yüklemektedirler. Bu bağlamda gelişmekte olan ülkeler kendi vergi kapasitelerini genişletecek ve kıt olan sermaye gereksinimlerini arttıracak şekilde vergi politikalarını ayarlama yoluna gidebilmektedirler. Gelişmiş ülkeler ise buna karşın hem vergi kapasitelerinin daralmasını önlemek hem de ülke dışına ekonomik kaynaklarının akmasını engellemek amacıyla küresel vergi rekabetine karşı çıkmaktadırlar. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki bu çıkar zıtlığını yönetmeye çalışan ulus üstü bazı kurumlar vardır. OECD başta olmak üzere küresel vergi politikalarını gelişmiş ülkeler lehine yönetmeye çalışan kurumlar küresel vergi rekabetini önleme yönünde bir yönetim anlayışı sergilemektedirler. Bu düşüncelerle tez çalışmamız küresel vergi rekabetinin algılanışı, yönetilme çabaları ve bunun OECD ülkelerinde ve Türkiye uygulamasındaki yansımaları üzerinde odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global tax competition is a fact which has emerged as a result of increased mobility especially in the capital factors of production between countries and globalization process. When countries were evaluated with interests, global tax competition are observed to have two distinct features as ?useful? and ?harmful?. Because the countries, according to their own economic interests, are installing a sense of global tax competition. In this context, developing countries expand their own tax capacities and regulate the tax policies in need of improving limited capital. However developed countries are opposed to tax competition for the purpose of both preventing the narrowing of tax capacity and impeding the flowing economic resources of the country. There are some international institutions trying to manage this expedience conflict between developed and the developing countries. OECD and the other international institutions which try to manage global tax policies in favour of developed countries, have been exhibiting a management approach to prevent the global tax competition.