Dünyada ve Türkiye'de gelir idarelerinin yapılanması, etkinliği ve muhasebe meslek mensuplarının faaliyetleri ve sorumlulukları
The structuring, efficiency of revenue administrations in Turkey and the world and responsibilities and activities of accounting profession
- Tez No: 280465
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde önce vergi yönetimi kavramı, Türkiye'de ve Dünyada gelir idarelerinin kamu kesimi içinde örgütlenmesi, iç organizasyon yapıları ve işlevleri açıklanmıştır. Daha sonra muhasebe mesleğinin faaliyetleri, bu mesleğin düzenleniş biçimleri ve Türkiye'de meslek mensuplarının görevleri incelenmiştir. En son olarak Türk Gelir İdaresinin vergi toplama sürecindeki etkinliği diğer ülkelerle karşılaştırılmış, muhasebe meslek mensuplarının faaliyetlerinin ve sorumluluklarının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the concept of tax administration, organisation of revenue administration in the public sector in Turkey and the World, their internal organisational structures and functions have been explained. Later, the activities of accounting profession, arrangement forms and functions of this profession in Turkey have been analysed. Finally, the Turkish Revenue Administration's efficiency in the tax collection process has been compared with the other countries, the activities and responsibilities of accounting profession have been evaluated.