Örgütlü suçluluk ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK m. 220)
Organized crime and to form an organization for committing crime (TPC a. 220)
  1. Tez No: 280489
  2. Yazar: MUHAMMET ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİHAT KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanlar ilkçağlardan beri hedefleri doğrultusunda daha başarılı olmak için örgütlenme yoluna gitmişlerdir. Hayatın her alanında, örgütlenen insanoğlu istediği sonuçlara daha çabuk ulaşabilmiştir. Nitekim modern anlamda devletin oluşumu ile ilgili olarak da, insanların kendi özgürlüklerini kısıtlayarak örgütlenmesi ve gücü devlet denilen tek elde toplamasından bahsedilir.Ancak örgütlenme sadece insanoğlunun yararına olarak işlememiştir. İlk bilinen devletler ile birlikte suçlar da örgütlü olarak işlenilmiş ve bu sayede suç gelirleri elde edilmiştir. İşte suçlar örgütlü olarak işlenilmeye başlanıldığından beri, bunu engellemek amacıyla bu örgütlenmelere karşı mücadele hep var olmuştur.Bu çalışmada öncelikle örgütlü suçluluğun tarihçesi ve genel özelliklerinden bahsedilecektir. Bu çerçevede örgütlü suçluluk türleri irdelenecek ve belirleyici özellikleri anlatılmaya çalışılacaktır. Daha sonra ise örgütlü suçluluğun en temel şekli olan ?Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma? suçu unsurlarıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since first ages, mankind has organized towards their aims for being more succesful. In every field of life, organized mankind could achieve their goals more easily. As a matter of fact, it has been cited about forming the modern state that mankind organize by curbing their freedom and associate the power in one place called ?state?.However, organizing has not always been processed for the benefit of mankind. Since the first known states, crimes has been committed organized and as a result, proceeds of crime has been gained. Since the crimes has been started to commit by organizing, fight against organized groups for preventing this has always existed.In this research, first , the history of organized crime and its general characteristics will be cited. In this context, the species of organized crime will be determined and distinctive points will be expressed. After that, the most basic form of organizes crime, ?to form an organization for commiting crime? will be analysed with its components.