İnsan ticareti suçu
The crime of human trafficking
  1. Tez No: 566598
  2. Yazar: CAVİDAN YEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma ile İnsan ticareti, kavramsal ve suç tipi olarak ayrıntılarıyla incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada takip edilen sistematik ile öncelikle insan ticaretinin tanımlama ve kavramsal değerlendirmesi yapılmıştır. Akabinde insan ticaretinin ilk varoluş şekli olan kölelik kurumunun İlk çağdan günümüze değin nasıl bir aşama ve boyut değiştirdiği gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın devamında iç hukukumuzda insan ticaretiyle mücadele anlamında yapılan yasal düzenlemelerle birlikte yine mücadele noktasında taraf olunan uluslararası arası sözleşmelere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde bir suç tipi olarak insan ticareti eylemi, eski ve yeni kanun arasından kıyaslama yapılarak, tüm yönleriyle ele alınıp ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Tezin son kısmı olan üçüncü bölümünde ise insanlığa karşı işlenen suçlar arasından en vahimi olan insan ticareti suçunun benzer suçlarla karşılaştırması yapılıp, farklı olduğu noktalar üzerinde durulmuştur. Tez, tüm çalışma boyunca anlatılan insan ticareti suçu hakkında yapılan çıkarımlar ve öneriler ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with human trafficking as a concept and type of crime in detail. In the study, identification, explanation and conceptual evaluation of human trafficking has been provided in a systematic way. Subsequently, the way the slavery institution, which is regarded as the first form of human trafficking, has changed from the past to the present has been revealed. In the continuation of the study, the international regulations related to the fight against human trafficking in our domestic law has been included together with the international agreements that are party to the struggle point. In the second part of the study, which constitutes the body of the research, the action of human trafficking as a type of crime has been analysed in a very broad way by comparing with all aspects of old and new law. In the third part, which is the last part of the thesis, the crime of human trafficking, which is the gravest crime against humanity, is compared with the similar crimes and the different points are emphasized. The study has been completed with the inferences and recommendations on human trafficking.