Emniyet teşkilatı disiplin soruşturmalarında görülen aksaklıklar ve çözüm önerileri
The defects in the disciplinary investigations of the law enforcement agency and suggestions for their solution.
- Tez No: 280505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN YAVUZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sosyal yaşamın vazgeçilmez kurallarından biri de güvenliktir. Bu güvenliği sağlamakla görevli Emniyet Teşkilatı, sosyal yaşamın doğal bir parçasıdır. Zor kullanma yetkisi ile donatılmış kamu görevlileri olarak Emniyet Teşkilatı Personelinin, görevlerini yerine getirirken evrensel insan hakları kurallarına uymaları gerekir. Tabi, görevlerini yerine getirirken iftiralara maruz kalmamaları önlenmelidir.Emniyet Teşkilatı, disiplin soruşturmalarına yön veren mevzuat, dağınık bir vaziyettedir. Bu durum birtakım aksaklıklara neden olmaktadır. Disiplin cezaları verilirken görevliler adil yargılanmalıdır.Çalışmamızda, Devlet Memurları Kanunu'ndan başlamak suretiyle Emniyet Teşkilatı disiplin soruşturmalarındaki aksaklıklara değinilmeye çalışılmıştır. Emniyet Teşkilatı Disiplin Kurulları görev ve yetkileri açıklanmıştır. Son olarak ise disiplin cezalarına karşı itiraz yolları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Security is one of the indispensable rules of the social life. The Law enforcement agency assigned to ensure this security is a natural part of the social life. The Personnel of Law Enforcement Agency as the public servants equipped with the authority to use force must obey the rules of human rights while performing their duties. Of course, their being exposed to slanders must be avoided during their performance of duties.The legislation shaping the disciplinary investigations of the Law Enforcement Agency is in a disorderly manner. This situation causes a number of defects. A fair trial is needed for the public servants in inflicting disciplinary penalties to them.In our study an attempt has been made to mention the defects in the disciplinary investigations of the Law Enforcement Agency starting from the Public Servants Law. The duty and the authority of the disciplinary boards in the Law enforcement agency have been stated. Finally, an attempt has been made to inform on the ways of objections to the disciplinary penalties.