Emniyet teşkilatı uygulamasında disiplin hukukunun esasları
Principles of disciplinary law in the application of safety organization
- Tez No: 498835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kendine has kurallara ve kurumlara sahip olan kamu hizmetlerinin etkili bir şekilde yürütülmesi için, kamu düzeninin ceza hukuku kurallarıyla korunması gerekmektedir. Kamu hizmetlerinin etkililiğini ve verimliliğini arttırmak için ayrı kurallar geliştirilmiştir. Memur disiplin hukuku kamu hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla oluşturulan bu kurallardan biridir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda kamu kurumlarında hizmet veren memurların disiplinini sağlamak amacıyla konulan birçok hüküm bulunmaktadır. Memurlara disiplin cezası verilebilmesi için, memurun iddia edilen suçu işleyip işlemediği araştırılmalı ve söz konusu eylemin işlenmesi durumunda uygulanabilecek cezai yaptırımın türünün belirlenmesi amacıyla disiplin soruşturması yapılması gerekmektedir. Disiplin soruşturmaları, ceza yargılamalarında uygulanan hazırlık soruşturmalarına benzese de esas olarak herhangi bir yargısal niteliği bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı disiplin soruşturmasını gerçekleştiren kişiler Cumhuriyet savcısı ya da hâkimlerin sahip oldukları hak ve yetkilere sahip değildirler. Disiplin soruşturmaları esas itibariyle idari bir eylem olup, soruşturma neticesinde uygulanan yaptırımlar ve disiplin cezaları yargısal denetime tabidir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olan mesleklerden biri de polislik mesleğidir. Polislik mesleğinin, sahip oldukları yetkiler, devletin vatandaşlar üzerindeki yaptırım gücünün temsilcileri olması ve yoğun çalışma şartları gibi durumlar, disiplin suçlarının görülme oranları diğer meslek gruplarına göre daha yüksektir. Çalışmanın amacı 682 Sayılı "Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre polis disiplin soruşturmalarını incelemek, uygulamada karşılaşılan sorunları belirlemek ve idari yargı kararlarına göre çözüm önerileri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
In order for public services with their own rules and institutions to be effectively carried out, public order must be protected by criminal law. Separate rules have been developed to improve the effectiveness and efficiency of public services. Officer discipline is one of these rules that is designed to conduct law public services effectively and efficiently. There are many provisions in the Civil Servants Law no. 657 which are put in order to provide discipline of civil servants in public institutions. In order for disciplinary action to be given to civil servants, it is necessary to investigate whether the officer has committed the alleged crime and to conduct a disciplinary investigation in order to determine the type of criminal sanction that can be applied if the act is committed. Although disciplinary investigations are similar to preparatory investigations in criminal proceedings, there are essentially no judicial qualities. For this reason, those who have carried out the disciplinary inquiry do not have the rights and authorities of the public prosecutor or the judges. Disciplinary investigations are essentially an administrative act, and sanctions and disciplinary punishments imposed on the basis of an investigation are subject to judicial trial. One of the professions subject to the Civil Servants Law No. 657 is the profession of policing. The police profession has higher rates of disciplinary offenses than other professions, such as the authorities they have, the state's representatives of sanction on citizens, and intense working conditions. The aim of the work is to examine the police disciplinary investigations according to the Decree Law No. 682 on the General Police Disciplinary Provisions, to identify the problems in practice and to develop the solution proposals according to the administrative judicial decisions.