İmalat sanayinde verimliliğin ücretler üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Türk imalat sanayinde sektörel bir uygulama
Analysis of the effects of wages on the productivity in manufacturing industry: A sector-specific implementation in Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 280536
  2. Yazar: MEHMET SERHAN SEKRETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Örgütler varlıklarını sürdürebilmek için, ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlardaki hızlı değişime ayak uydurmak zorundadırlar. Uyum sağlamadaki kritik öneme sahip öğelerin başında insan kaynağı gelmektedir. İnsan kaynağını istihdam etmek için ödenmesi gereken bedelin adı ücrettir. Ücret yalnızca emeğe ödenen bedel değildir, çok boyutlu bir kavramdır.Verimlilik, gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir ekonomik büyüme ile fiyat istikrarını korumak adına temel bir unsurken, gelişmekte olan ülkelerde yapısal değişimi de içeren kalkınma sorunlarının çözüme kavuşturulmasında etkin bir araçtır. Verimlilik, temel amacı kar etmek olan örgütlerde de kritik öneme sahiptir. Günümüzde örgütler, çalışanlarının performanslarını artırarak verimliliklerini artırmayı hedeflemekte, bu amaçla performans değerlendirme sistemlerinin dayandığı stratejilerini direkt olarak ücret sistemleri ile ilişkilendirmektedirler.Çalışmada öncelikle, OECD tarafından sektörlerdeki AR-GE yoğunluğu esasına dayandırarak yapılmış teknolojik sınıflama ile Cobb-Douglas üretim fonksiyonu kullanılarak elde edilen teknoloji katsayılarının ne derece örtüştüğü sorgulanmıştır. Sonraki aşamada teknolojik sınıflandırma ile ücretlerin sektörlerde yaratılan katma değer içerisindeki payı arasındaki ilişki irdelenmiştir.Çalışmada, ücret ile verimlilik ve performans göstergeleri ilişkilerini farklı gruplamalarla test etme prensibi benimsenmiştir. Bu amaçla, teknolojik sınıflandırma ve sektörlerdeki çalışanların ?mavi yakalı? veya ?beyaz yakalı? olma durumları gruplama değişkenleri olarak belirlenmiştir.Sonraki aşamada, ücret-verimlilik ilişkisini daha kapsamlı sorgulamak adına Avrupa Sanayi Federasyonu (European Industry Federations) tarafından kabul görmüş ücret normu kullanılmıştır. Bahsedilen model sayesinde yalnızca çalışan verimliliği değil sektörel ve ulusal düzeydeki verilerin performansları ile ücret yapısı ilişkisi sorgulanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde önce İmalat Sanayi alt sektörleri için, daha sonra 24 no'lu Kimyasal Madde ve Ürünlerin İmalatı sektörü için yalnızca ?kişi başına reel kazanç? ve kişi başına üretilen katma değer? değişkenleri arasındaki ilişkiler sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations have to adapt themselves to changes in economic, social and technological fields in order to sustain their existence. Human resource is the leading element among the critically important ones which are crucial for this process of adaptation. The prices which is necessary to be paid for the human resource is called wage. Wage is not only the price paid for labor but is a multi-dimensional concept.While efficiency is the main element of protecting sustainable economic development and price stability in developed countries, it is an effective tool to solve development problems including structural changes in developing countries. Efficieny also holds a critically important place in organizations whose main objective is to profit. Nowadays organizations try to increase efficiency by boosting the performance of their employees and to do so, they associate their strategies, which are based on performance evaluation systems, directly with wage systems.Firstly, this study examines the extent of correspondence between OECD?s technology classification which is based on sectoral R&D expenditure and technological coefficients which are acquired by using the Cobb-Douglas functional form of production functions. Thereafter, the relation between the technology classification and the share of wages in value added which is generated in sectors is examined.In this study, the relations between wage and efficiency, and performance indicators are tested by grouping themselves differently. For this purpose, technology classification and the positions of employees in sectors as `blue collar? or `white collar? are designated as grouping variables.In the next phase, in order to conduct a comprehensive wage-efficiency relation analysis, wage standards which are accepted by the European Industry Federations are used. Based on this model, in addition to employee efficiency, the relation between the performance of data at the sectoral and national level and wage structure are probed.For the last section of this study, examinations are conducted for the sub-sectors of manufacturing industry and for the Manufacturing of chemical substances and products sector of no.24, by questioning the relations between the variables of `real income per capita? and `value-added output per capita?.