Konaklama işletmelerinde çevresel maliyet faktörlerinin çevre muhasebesi üzerine etkileri: Türkiye-Birleşik Krallık uygulaması
Impacts of environmental cost factors upon environmental accounting system of accommodation organizations: Application to Turkey and United Kingdom
  1. Tez No: 280540
  2. Yazar: SEVGİ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda çevre kirliliği tüm dünyayı etkileyen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre kirliliğindeki artışa bağlı olarak çevresel duyarlılık düzeyi de artmakta ve bu kirlilikle mücadele konusu gündeme gelmektedir. Çevre kirliliğinin azaltılması ve önlenmesi için işletme düzeyinde çevresel maliyetlerin belirlenip raporlandığı bir çevre muhasebesi sistemi oluşturulması önem arz etmektedir. Konaklama işletmeleri çevreyi çeşitli şekillerde etkileyen ve önemli miktarlarda çevresel maliyet oluşturan işletmelerdir. Bu çalışmada çevre muhasebesinin yaygın olarak kullanıldığı Birleşik Krallık'taki konaklama işletmeleri ile Türkiye'deki konaklama işletmelerinin çevresel maliyetlerini ve çevre muhasebesi uygulamalarını etkileyen faktörler incelenerek birbirleri ile karşılaştırılmakta, benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution has long been an important global problem and the severity of the problem has been aggravated in recent past. Along with the aggravation in the severity of the pollution problem sensitivity to environmental issues has also increased. Consequently the issue of finding proper solution mechanisms for this problem are becoming more and more important. Preventing and reducing environmental pollution depends on an accounting system that identifies and reports environmental costs. Accommodation organizations affect the environment in various ways and cause substantial environmental costs. This study compares environmental accounting practices of accommodation sector in United Kingdom and Turkey, and determines the factors that affect the environmental accounting practices of accommodation organizations.