Davranışsal muhasebe çerçevesinde etik konusunun değerlendirilmesi
The examination of ethics issue in the framework of behavioral accounting
  1. Tez No: 280541
  2. Yazar: FİLİZ ANGAY KUTLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Davranışsal muhasebe, muhasebe mesleğinde önemi gittikçe artan yeni kavramlardan biridir. Meslek üyelerinin kararlarını, muhasebe fonksiyonun meslek ortamındakilerin davranışı üzerine etkisini ve muhasebe bilgisinin, bu bilgiyi kullananların kararına etkisini inceler. Muhasebenin davranışsal yapısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de etiktir. Muhasebecilerin etik davranışı, mesleğin toplumdaki güvenilirliğinin sağlanması açısından çok önemlidir. Meslek üyesinin etik yargı düzeyi becerisi, meslek ortamında karşılaşılan etik ikilemlerde karar verme aşamasını etkiler.Bu çalışmada davranışsal muhasebe konusu kavramsal olarak ele alınmış uygulama yerleri detaylı olarak anlatılmıştır. Davranışsal muhasebe çerçevesinde etik, meslek etiği, etik yargı düzeyi aşamaları ve mesleki etik eğitimi konuları ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde muhasebe meslek üyelerinin etik yargı düzeylerini ve etik yargı düzeyi puanlarında demografik değişkenlere göre farklılaşma olup olmadığını tespit etmek, muhasebe meslek üyelerinin etikle ilgili ve muhasebe öğrencileri ve muhasebe etiği dersiyle ilgili görüşlerini incelemek için yapılan araştırma anlatılmıştır. Meslek üyelerinin etik yargı düzeyi ve değişkenlerin etkisi James Rest'in (1986) geliştirdiği Değerlerin Belirlenmesi Testi'yle ölçülmüştür. Demografik değişkenler ve etikle ilgili ve muhasebe öğrencileri ve muhasebe etiği dersiyle ilgili görüşlerle ilgili veriler, araştırmacının hazırladığı anketle elde edilmiştir. Değerlerin Belirlenmesi Testi'nin sonucuna göre muhasebe meslek üyeleri geleneksel düzeydedir ve kadınların etik yargı düzeyleri erkeklerden daha yüksektir. Araştırmanın bulguları tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Behavioral accounting is one of the new concepts which has an increasing importance in accounting profession. It examines the decisions of accounting professionals, the effect of accounting function on the people of accounting environment and the effect of accounting information on the people who use this information. One of the most important factors that affects the behavioral nature of accounting is ethics. Ethical behavior of the accountant is important to maintain the pıblic confidence of the profession. Ethical judgment ability of the accounting professional effects the decision making stage when ethical dilemmas are encountered at the accounting environment.Behavioral accounting issue is handled conceptually and its practices are explained detailed in this study. Ethics, professional ethics and ethical judgment stages and accounting ethics education issues are are explained in behavioral accounting framework.In the last section of the study, a research is done to determine the ethical judgment levels of the accounting professionals and the effect of the demographic variables on the ethical judgment level scores. The opinions of the accounting prefessionals about ethics, accounting srudents and accounting ethics course are also presented. Ethical judgment levels of the accounting professionals and the effect of of the demographic variables are measured by Defining Issues Test improved by James Rest (1986). Demographic variables and the opinions about ethics, accounting srudents and accounting ethics course are obtained by a inquiry improved by the researcher. Accountin professionals are in the conventional level and ethical judgment levels of the women are higher than men according to the Defining Issues Test. Findings are presented with tables and discussed.