Muhasebe meslek mensuplarının rol belirsizliği ve iş tatmini ilişkisinde etik iklim ve etik tutumun rolü
The role of accounting profession's perceptions of ethical climate and ethical atitute on the relationship between role ambiguity and job satisfaction
  1. Tez No: 370716
  2. Yazar: DERYA YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada muhasebe meslek mensuplarının mesleki eğilimleri ve iş tatminleri üzerinde etik algılarının etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla meslek mensuplarının işlerine ilişkin algıladıkları rol belirsizliği ve iş tatmini arasındaki ilişki etik iklim ve etik tutum algılarına göre analiz edilmiştir. Bu noktadan hareketle hazırlanan çalışmada öncelikle araştırma çerçevesine ilişkin literatür taramasına yer verilmiş çalışmanın uygulama kısmında ise 224 katılımcıdan elde edilen verilerle değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bağımlı serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışan meslek mensuplarından toplanan veriler yardımı ile yapılan analizlerde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda etik iklim algısının diğer tüm değişkenler üzerinde doğrudan ve dolaylı anlamlı ve olumlu etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Etik iklim iş tatminini hem doğrudan doğruya artırırken, hem de dolaylı olarak etik tutum düzeyini artırarak ve rol belirsizliğini azaltarak olumlu etkilemektedir. Etik tutum ve rol belirsizliği arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki gözlenirken, bu durum rol belirsizliği ile iş tatmini arasında da tekrarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, examining the effects of ethical perceptions on vocational tendencies and job satisfaction of accounting professional members was aimed. For this reason, the relation between the uncertainty of roles perceived by the professionals and job satisfaction was analyzed according to ethical climate and ethical attitude perceptions. From this point, literature review related to research framework was given place in this study first and in the application part of the study, the relations among the variables were examined using the data gathered from 224 participants. During the analyses which were done by the help of data gathered from the professionals working as dependent public accountants, SPSS package software was used. By the end of the analyses done, it is observed that ethical climate has direct and indirect significant and positive effects on the all other variables. While ethical climate is directly boosting job satisfaction, it also affects job satisfaction in positive direction indirectly by increasing the level of ethical attitude and reducing the role ambiguity. While a negative significant relation is observed between ethical attitude and role ambiguity, this situation is repeated between the role ambiguity and job satisfaction.