Aile işletmelerinin süreklilik sorunsalı: Batı Akdenizli aile işletmeleri üzerine nitel bir araştırma
Continuity problem of family business : A qualitative research of family business in West Mediterranean region in Turkey
- Tez No: 280542
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, Batı Akdeniz Bölgesinde yer alan ve en az 3. kuşağa ulaşmış ya da ulaşmak üzere olan, yıllar itibariye belirli bir büyüklüğe erişmiş (en az 50 çalışanı olan) ve ortalama 50 yıla yakın bir geçmişe sahip aile işletmelerinde süreklilik sorunsalının nasıl açıklanabileceği temel sorusunu 4 farklı ilde, 19 aile işletmesi ile vaka çalışması aracılığıyla incelemektedir. Bu amaçla yarı yapılandırılmış mülakata dayalı 21 adet görüşme yapılmış, yapılan mülakatlar gözlem ve dökümanlarla desteklenmiştir. Bulgular, ele alınan aile işletmelerinde kurucular, örgütsel yedekleme, aile ve iş değerleri ve stratejik davranışlar gibi konularda benzer yönlerin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the basic research question related to how to explain the continuity problem of family business in the region of Western Mediterranean part of Turkey, which have succedded to third generation, reached a considerable size (minimum 50 personnel) and which have an average age of 50 years in 4 different cities by applying case study as a research technique. Findings imply that family business have some common elements like founders, succession, family and business values and strategic behavior.