Doğu Akdeniz bölgesi turunçgil bahçelerinde zararlı yaprak biti (Homoptera; Aphididae) türleri, tanınmaları,yayılışları,doğal düşmanları,populasyon dalgalanmaları ve kimyasal mücadelesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28060
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
110 ÖZET 1990-1992 Yıllarında yürütülen bu çalışmayla Doğu Akdeniz Bölgesi turunçgillerinde zararlı olan yaprakbiti türleri, tanınmaları, yayılışları, populasyon dalgalanmaları ve kimyasal mücadelesinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Survey çalışmaları Adana, Hatay ve içel illeri turunçgil bahçelerinde sürdürülmüş olup, bu bölgede Aphis ciiricola van der Goot, Aphis gossypii Glover, Aphis craccivora Koch, Toxoptera aurantii (Boyer de Fonscolombe) ve Myzus persicae (Sulzer) olmak üzere turunçgillerle beslenen 5 yaprakbiti türü saptanmıştır. Bu türlerden A. citricola ve A. gossypii yoğun ve yaygın olarak bulunmuş olup, A. citricola 'nın bitkide oluşturduğu zarar, A. gossypii 'ûen çok daha yüksek olarak belirlenmiştir. Doğu Akdeniz Bölgesinde turunçgillerde zararlı yaprakbitlerinin populasyon dalgalanmaları 1990-1992 yıllarında ikisi Adana (Balcalı)'da biri Adana (Kayarlı köyü)'da ve diğeri içel (iErdemli)'de olmak dört turunçgil bahçesinde, yaprakbitlerinin yoğun bulunduğu dönemlerde yaklaşık haftada bir, azalmaya başladığı dönemlerde 15 günde bir ve kış aylarında da ayda bir sayımlar yapılarak ortaya konmuştur. Populasyon dalgalanmalarının izlendiği dört bahçede de yaprak bitlerinin genelde nisan-mayıs aylarında en yüksek populasyon düzeyine ulaştığı saptanmıştır. Sözü edilen bölgede yaprak bitlerinin yumurta dönemine rastlanılmamış olup, zararlının yıl boyunca eşeysiz çoğaldığı belirlenmiştir. Yaprakbitlerinin populasyonlarının yükselme veya alçalmasında en önemli faktörün sürgün gelişmesi olduğu belirlenmiştir. Doğu Akdeniz Bölgesinde yaprak bitlerinin doğal düşmanı olarak Coccinellidae (Col.) familyasına bağlı 22; Syrphidae (Dip.) familyasına bağlı111 9, Ceccidomyiidae (Dip.) familyasına bağlı 1,Miridae (Het.) familyasına bağlı 1, Lygaeidae (Het.) familyasına bağlı 2,Nabidae (Het.) familyasına bağlı 1, Anthocoridae (Het.) familyasına bağlı 1 ve Ascidae (Acarina) familyasına bağlı 1 olmak üzere toplam 39 predator ile Hymenoptera takımının Aphidiidae familyasından 8 parazitoit tür belirlenmiştir. Turunçgillerde önemli görülen yaprak biti türlerinden A. citricola ve A gossypii 'ye karşı yapılan ilaç denemelerinde pirimicarb 50 DG (40-60-80-100 g/hl), phosalone 35 EC (150-200 ml/hl), yağ asidi (2000-2500 ml/hi), oxydemeton-methyl 25 EC (100 ml/hl) ve furathiocarb 400 EC ilaçlarına yer verilmiştir. Bu ilaçlardan yağ asidi hariç, diğerleri A. citricola 'ya karşı oldukça yüksek etkili, A. gossypii 'ye karşı ise sadece furathiocarb 400 EC ilacı yüksek etkili bulunmuştur. Yaprakbitlerine karşı denenen ilaçların laboratuvar koşullarında Cryptolaemus montrouzieri Mulsant ve Nephus includens Kirsch'in ergin ve larvalarına olan toksik etkileri püskürtme, kalıntı ve daldırma yöntemleri ile denenmiş olup, pirimicarb 50 DG ile yağ asidi preparatları etkisiz, phosalone 35 EC ilacı genelde orta derecede etkili, oxydemeton-methyl 25 EC ve furathiocarb 400 EC ilaçları ise çok yüksek düzeylerde toksik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11£ SUMMARY Studies on description, distribution, population fluctuations, natural enemies and chemical control possibilities of the aphids, injurious on citrus plantations in the Mediterranean region of Türkiye. Description, distribution, population fluctuations and chemical control possibilities of the aphids, injurious on citrus plantations were studied during 1990-1992 in the Eastern Mediterranean region of Türkiye. The survey studies were carried out in Adana, Hatay and içel provinces, and five species; Aphis citricola van der Goot, Aphis gossypii Glover, Aphis craccivora Koch, Toxoptera aurantii (Boyer de Fonscolombe) and Myzus persicae (Sulzer) were determined in the region A. citricola and A. gossypii were found to be main aphid species among the others. It was determined that the damage of A. citricola to the plants was more severe than that of A. gossypii. Population fluctuations were observed in four citrus orchards two of them were located in Adana (Balcalı), one in Adana (Kayarlı), and one in içel (Erdemli), during 1990-1992. Samples were taken once a week at high population densities twice a month at low population densities and once a month during the winter season. The populations reached to a peak in April-May. It was determined that all the species reproduced parthenogenetically. Shoot growth was among the most important factors on population fluctuations of aphids. Twenty two species belonging to Coccinellidae (Col.), 9 species to Syrphidae (Dip.), 1 species to Cecidomyiidae (Dip.), 1 species to Miridae (Het.), 2 species to Lygaeidae (Het.), 1 species to Nabidae (Het), 1 species to113 Anthocoridae (Hot.) and 1 species to Ascidae (Acarina) and 8 species Aphiididae (Hym.) were found as natural enemies of citrus aphids. Pirimicarb 50 DG (40-60- 80- 100 g/hl), phosalone 35 EC (150-200 ml/hi), Faty acid (2000-2500 ml/hi), oxydemeton- methyl 25 EC (100 ml/hi) and furathiocarb 400 EC (70 ml/hi) were tested against to A. citricola and A gossypii. All of the compounds, except faty acid were highly effective to A. citricola, but only furathiocarb was effective to A. gossypii. The side effects of the chemicals were also tested against to predatory insects, Cryptolaemus montrouzieri Muls. and Nephus includens Kirsch by dipping, spraying and dryfresh film methods in laboratory conditions. Pirimicarb and faty acid were found to be non toxic, phosalone moderately toxic and oxydemeton- methyl and furathiocarb harmful to the beneficial insects.