Rehber öğretmenlerin (psikolojik danışmanların) öz yeterlilikleri
Psychological counselors?self-efficacy
  1. Tez No: 280681
  2. Yazar: HATİCE SALİ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada psikolojik danışmanlar ve psikolojik danışmanların öz yeterlilikleri konu edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, ilköğretimde çalışan psikolojik danışmanların öz-yeterlik inançlarının cinsiyet, öğrenim durumu, görev yeri ve deneyime göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir.Verileri toplamak amacıyla bir araya getirilen ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?İlköğretim Psikolojik Danışman Öz-Yeterlik Ölçeği? Survey Monkey adı verilen ve internet üzerinden erişimi sağlanan bir uygulamaya aktarılmış ve bu internet sitesi üzerinden psikolojik danışmanlara ölçekler uygulanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında Konya ili merkez ve ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan psikolojik danışmanlar oluşturmaktadır. Çalışma grubu, 213 erkek, 250 bayan toplam 463 ilköğretim psikolojik danışmanından oluşmaktadır.İnternet üzerinden erişimi sağlanan siteye aktarılan ölçeklerin geçerli sayılabilmesi için tüm soruların yanıtlanması gerektiğinden ölçekleri eksik ya da yanlış dolduran psikolojik danışman olmamıştır. Bunun sonucunda çalışma grubu için 463 ilköğretim psikolojik danışmanının puanları değerlendirmeye alınmıştır.Araştırmada veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS 15.00 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İlköğretim Psikolojik danışmanı öz-yeterliği puan ortalamalarının cinsiyet, öğrenim durumu ve görev yeri değişkenleri göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla t testi uygulanmıştır. Psikolojik danışman öz-yeterliğinin deneyime göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Farklılaşmanın kaynağını belirlemek amacıyla ise Tukey tekniğinden yararlanılmıştır.Araştırma bulguları sonucunda cinsiyet değişkenine göre psikolojik danışmanların psikolojik danışma yapmaya ilişkin öz-yeterlik düzeyleri cinsiyete göre anlamlı bir fark göstermemektedir. Öğrenim durumu değişkenine göre, fakülte mezunu olan ilköğretim psikolojik danışmanlarının psikolojik danışma yapmaya ilişkin öz-yeterlikleri lisansüstü eğitim alan ilköğretim psikolojik danışmanlarından anlamlı düzeyde yüksektir. Görev yeri değişkenine göre, psikolojik danışmanların psikolojik danışma yapmaya ilişkin öz-yeterlikleri görev yerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır.Deneyime göre, 1-10 yıl görev yapan ilköğretim psikolojik danışmanlarının psikolojik danışmaya yönelik öz-yeterlikleri 10-20 yıl deneyime sahip ilköğretim psikolojik danışmanlarından anlamlı düzeyde düşükken; 20 yıl ve üzeri ile 0-12 ay deneyime sahip ilköğretim psikolojik danışmanlarından anlamlı düzeyde yüksektir. 10-20 yıl deneyime sahip ilköğretim psikolojik danışmanları ile 20 yıl ve üzeri ile 0-12 ay deneyime sahip ilköğretim psikolojik danışmanlarının psikolojik danışma puan ortalamaları arasında.05 düzeyinde anlamlılık ortaya çıkmıştır. 10-20 yıl deneyime sahip psikolojik danışmanların psikolojik danışmaya ilişkin öz-yeterlikleri 20 yıl ve üzeri ile 0-12 ay deneyime sahip ilköğretim psikolojik danışmanlarından anlamlı düzeyde yüksektir. Ayrıca, 20 yıl ve üzeri deneyime sahip ilköğretim psikolojik danışmanları ile 0-12 ay deneyime sahip ilköğretim psikolojik danışmanlarının psikolojik danışma puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, psychological counselors and their self-effiecy have been reviewed. The purpose of this study is to examine if the self-efficacy beliefs of psychological counselors differ in terms of gender, educational level, place of service and experience.?Personal Information Form? and“Elemantary Schools Psychological Counselor Self-Efficacy Scale”which were brought together in order to collect the data transfered to an application called Survey Monkey providing internet access and scales were applied to psychological counselors via this website.The study group of the research is composed of psychological counselors working in the elementary schools in Konya central province and close districts by the academic year 2010-2011. The study group consisted 213 male, 250 female out of totally 463 elementary school psychological counselor.There would not be any missing and incorrectly filled out scales by the psychological counselors since it was essential to answer all of the questions for those scales transmitted to the website providing the internet access in order to be valid. As a result, the study group scores were evaluated for the 463 elementary school counselors.The data obtained from the data collection tools were analyzed using the SPSS package program 15:00 in the study. T test were applied in order to determine if the avarage self-efficacy scores of the psychological counselors of primary schools differ significantly in terms of gender, educational level and place of service. Furthermore, in order to determine the adequacy of self-efficacy of the psychological counselors in terms of experience, a one ? way analysis of variance (ANOVA) was used. Tukey method was utilized in order to determine the source of differentiation.According to the research results it was observed that there is not a significant difference between psychological counseling self-efficacy levels of the psychological counselors in terms of gender. In terms of the variable ?educational level?, psychological counseling self-efficacy levels of the psychological counselors who had a bachelors? degree are significantly higher than the psychological counselors who had a post ? graduate degree. In terms of the variable ?place of service?, psychological counseling self-efficacy levels of the psychological counselors do not differ significantly.According to the experience, self efficacy of psychological counselor working in primary school between 1 to 10 years is rather lower than the ones that have the experience of 10 to 20 years; however, it is quite higher than the ones that have the experience of 20 years and above and up to one year. There are 0.5 of reality among the average points of the psychological counselors that have the experience of 10 to 20 years and 20 years and above and up to one year. The self efficacy of psychological counselor that have the experience of 10 to 20 years is quite higher than the ones that have the experience of 20 years and above and up to one year. Also, there is sharp difference among psychological counselors that have the experience of 20 years and above and up to one year.