BİLSEM rehber öğretmenlerinin kariyer danışmanlığı öz yeterlikleri, mesleki beklentilerinin karşılanması ve özel yeteneklilerle etkinliklere katılımları arasındaki ilişki
The relationship among BİLSEM guide teachers' career counseling self-efficiency, the covering of their professional expectations and their participation in activities with special talents
- Tez No: 845227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı BİLSEM'lerde çalışan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların kariyer psikolojik danışmanlığı öz–yeterlik düzeylerinin, mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanması ve özel yetenekliler ile aktivitelere katılma düzeyleri ile ilişkisinin olup olmadığı ve cinsiyet, yaş, mesleki deneyim süresi, eğitim düzeyi ve mezun olunan lisans programı değişkenlere göre anlamlı farklılık taşıyıp taşımadığının belirlenmesinin ve mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanması ve özel yetenekliler ile aktivitelere katılmalarının BİLSEM'lerde çalışan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların kariyer psikolojik danışmanlığı öz–yeterliklerini yordayıp yordamadığını ortaya koymaktır. Bu araştırmada BİLSEM'lerde çalışan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların kariyer psikolojik danışmanlığı öz–yeterlik düzeylerinin, mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanması ve özel yetenekliler ile aktivitelere katılma düzeyleri bağlamında genel tarama yaklaşımından ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini MEB'e bağlı BİLSEM'lerde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar oluşturmuştur. Bu bağlamda BİLSEM'lerde görev yapan 260 rehber öğretmen/psikolojik danışman ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, özel yeteneklilere yönelik aktivitelere katılma ölçeği, mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanma düzeyi ölçeği ve kariyer psikolojik danışmanlığı öz–yeterlik ölçeği kullanılmıştır. BİLSEM'lerde çalışan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların kariyer psikolojik danışmanlığı öz–yeterlik düzeylerinin, mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanması ve özel yetenekliler ile aktivitelere katılma düzeyleri bağlamında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanması, özel yetenekliler ile aktivitelere katılma, cinsiyet, yaş, mesleki deneyim süresi, mezun olunan lisans programı ve eğitim düzeyinin öz-yeterlik üzerinde anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. BİLSEM'lerde çalışan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanması, özel yetenekliler ile aktivitelere katılımları, cinsiyet, yaş, mesleki deneyim süresi, mezun olunan lisans programı ve eğitim düzeyinin kariyer psikolojik danışmanlığı öz–yeterlik düzeyinin değişkenlik gösterdiği görülmenin yanı sıra mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanması ve özel yetenekliler ile aktivitelere katılımlarının yordama gücünün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to investigate the potential relationships between the career psychological counseling self-efficacy levels of guidance counselors/psychological counselors employed in SACs and various factors. These factors include the satisfaction of their professional expectations by school administrators, their level of involvement in activities with special talents, as well as demographic variables such as gender, age, professional experience period, and education level. The study not only aims to identify if there is a significant difference but also seeks to uncover whether the fulfillment of professional expectations by school administrators and active participation in activities with specially talented students can predict the career psychological counseling self-efficacy of guidance counselors/psychological counselors working in SACs. In this research, the relational screening model from the general screening approach was used in the context of career psychological counseling self-efficacy levels of psychological counselor/guide teachers working in SACs, their professional expectations being met by school administrators, and their level of participation in activities with special talents. The population of the research was constituted by the psychological counselors/guide teachers working in SACs affiliated with the Ministry of Education in the 2022-2023 academic year. In this context, it was conducted with 260 psychological counselors/guide teachers working in SACs. Personal information form, participation in activities for special talents scale, professional expectations satisfaction level scale by school administrators, and career psychological counseling self-efficacy scale were used as data collection tools. It has been observed that there is a significant difference in the career psychological counseling self-efficacy levels of guidance counselors/psychological counselors working in The SAC concerning the fulfillment of their professional expectations by school administrators and their level of participation in activities with special talents. Additionally, it has been determined that there are significant differences in self-efficacy regarding meeting professional expectations by school administrators, participating in activities with special talents, gender, age, duration of professional experience, and education level. The fulfillment of professional expectations for guidance counselors/psychological counselors employed in BİLSEMs varies based on factors such as school administrators, participation in activities with special talents, gender, age, duration of professional experience, graduated undergraduate program and education level. Notably, there is a discernible fluctuation in career psychological counseling self-efficacy levels. It has been identified that the predictive power lies in their participation in activities with special talents and the satisfaction of professional expectations by school administrators.