İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ve uygulama örnekleri
Primary culture of religion and ethics course, and practices in project-based learning approach
- Tez No: 280710
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu araştırmada, proje tabanlı öğrenme yaklaşımının İlköğretim DKAB derslerinde nasıl kullanılabileceğine ilişkin örnekler sunulmuştur.Araştırmanın birinci bölümünde, giriş, problem, araştırmanın amaç ve önemi, araştırmanın sınırlılıkları, araştırmanın yöntemi, ilgili kavramlar ve proje tabanlı öğrenme yaklaşımıyla ilgili yapılan çalışmalardan oluşmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde, temel öğrenme öğretme yaklaşımları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, proje tabanlı öğrenme yaklaşımının ne anlama geldiği, genel özellikleri, üstün yönleri, sınırlılıkları, felsefi temelleri, konu seçimi ve dikkat edilmesi gereken hususlar, planlanması ve sınıfta uygulanması, öğeleri, proje tabanlı öğrenme yaklaşımında öğrencinin ve öğretmenin rolleri, değerlendirme, teknoloji kullanımı, uygulama aşamalarıyla ilgili görüşler incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümde ise, proje tabanlı öğrenme yaklaşımıyla yapılan öğretimden elde edilen materyaller yani öğrencilerin ürettikleri etkinlikler verilecektir. Öğrencilerin ürettikleri etkinlikler şunlardan oluşmuştur: Pano yapma, tiyatro yazma ve oynama, resim çizme, hikâye yazma, resimlerle anlatma, maket yapma, kavram haritası yapma, sunu yapma, sürücü belgesi ve nüfus cüzdanı hazırlama, mektup yazma, şiir yazma, tişört yapma, kolye yapma, ilahi söyleme, slogan oluşturma, afiş yapma, bulmaca hazırlama, yarışma yapma, küp yapma, boyama kitabı yapma, broşür hazırlama, röportaj yapma, haber bülteni hazırlama, video yapma, gazete çıkarma, tebrik kartı yapma, günlük yazma. Bu üniteleri ve bu etkinlikleri kapsayan 15 tane proje çalışması 2009-2010 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminde Sivas'ın Zara ilçesindeki Mehmet Akif İlköğretim Okulunda eğitim gören 4.5.6.7.8. sınıf öğrencilerinden istekliler arasından seçilen 60 öğrenciyle çalışılmıştır.Araştırmanın dördüncü bölümünde ise, sonuç, öneriler ve kaynakça bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, project-based learning approach how to use on primary RCMK lessons are reported.The first part of the study introduction, problem, the goals and importance of the research, the limitations of the research, the method of the research, the relevant concept consists of studies project-based learning approach.In the second section, basic information is given about the teaching-learning approaches. Then, what it means to project-based learning approach, the general features, superior aspects, limitations, philosophical basis, choice of subject matter and points to take into consideration, the planning and implementation in the classroom, items, student and teacher roles, project-based learning approach, assessment, use of technology, opinions on the stages in the application were analyzed.In the third section of the survey, project-based learning approach to the education obtained materials that produced by the students will be given to activities. Produced by the students consisted of the following activities: making board, writing theater and play, drawing pictures, writing story, description, making model, making a concept map, giving presentations, driver's license and identity card preparation, writing letter and poetry, making t-shirt and necklace, singing hymn, creating the slogan, making poster, preparing the puzzle, making the contest, making a cube, make a picture book, preparing brochure, interview, and newsletter, making the video, newspapers and subtraction, greeting card, writing journal. These units and the activities of the project work, covering 15 unit in Sivas, Zara city, 4.5.6.7.8.classes students studying in Mehmet Akif Ersoy primary schools selected from among 60 volunteer students were in the second period with the 2009-2010 academic year.In the fourth section of the survey, results, recommendations, and references are.