Hastanelerde en uygun stok kontrol yönteminin analitik hiyerarşi süreci ile seçimi Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde bir uygulama
Selection of optimum stock control method for hospitals by using analytic hierarchy process: An application on the Cumhuriyet University Medical Faculty Research Hospital
  1. Tez No: 280744
  2. Yazar: SEVAL ELDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KISAKÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi, hastanelerde kullanılan girdilerin de hızla çeşitlenmesine ve değişmesine neden olmuştur. Hastanelerin hizmetlerini zamanında ve etkili bir biçimde verebilmeleri için ihtiyaç duydukları en önemli girdiler; insan gücü ve tıbbi malzemedir. Bu girdilerin uygun zamanda, uygun yerde, uygun fiyatta ve uygun kalitede sağlanmasının önemi büyüktür.Sağlık sektöründeki kamu ve özel hastanelerinin rekabeti ayrıca sunulan hizmetlerin ücretlendirilmesinin maliyetlere göre değil, bakanlıkça belirlenen tarifelere göre yapıldığı düşünüldüğünde hastanelerin stok maliyetlerini sundukları hizmet kalitesinden ödün vermeksizin düşürme zorunluluğu kaçınılmazdır. Bundan dolayı, hastane yöneticileri ellerinde hem stok bulundurmak isterken hem de stok maliyetlerini düşürme eğilimindedirler. Bu yüzden tüm hastanelerde stok yönetimi organizasyonunun yapılması ve standardizasyonun sağlanması ulusal sağlık sistemimizin de gelişimine katkı sağlayacaktır.Bu çalışmada hastanelerin fonksiyonlarını en etkili ve verimli bir biçimde sürdürebilmeleri için stok kontrol yöntemlerinden en uygunun seçilmesinde Analitik Hiyerarşi Süreci (Analytic Hierarchy Process, AHS) yöntemine göre model oluşturulmuştur. Kurulan bu model çerçevesinde başlıca stok kontrol yöntemleri maliyet, zaman ve imaj karar kriterlerine göre birbirleriyle karşılaştırılmış ve Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi için en uygun stok kontrol yöntemi seçilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın sonucuna göre tam zamanında (JIT) stoklama yöntemi Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi' nde en uygun stok kontrol yöntemi olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid development in technology today has led to rapid diversification and change of the inputs used in hospitals as well. The most important inputs needed by hospitals to timely and effectively deliver their services are manpower and medical material. It is of great importance to provide all these inputs at the appropriate time, place, price and quality.It is inevitable for hospitals to reduce inventory costs without compromising the quality of service they offer considering the competition between the public and private hospitals in health sector and pricing of goods offered is done according to tariffs set by ministry instead of costs. Therefore, hospital executives are tended to reduce inventory costs while keeping stock on hand. So, organization and standardization of inventory management in all hospitals will contribute to the development of the national health system as well.In this study, a model established according to Analytic Hierarchy Process (AHS) in choosing the best suited inventory control method for hospitals to maintain their functions in the most effective and efficient manner. Within the frame of model established, main inventory control methods are compared with each other according to the criteria of cost, time and image decision and the best suited inventory control method was elected for the Cumhuriyet University Medical Faculty Research Hospital.According to the results of the study, it is found that just-in-time (JIT) stocking method is the best suited stock control method for the Cumhuriyet University Medical Faculty Research Hospital.