Hastanelerde stok yönetimi uygulama esasları ve bir model çalışması
  1. Tez No: 159345
  2. Yazar: HASAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Hastane işletmeciliğinde stok yönetimi uygulama esaslarının ana hatları çizilerek; stok yönetimi kavramının örnek bir uygulama ile hastane işletmeciliği içerisinde alternatif olabilmesi amaçlanmıştır. İşletmenin verimli ve rantabl bir faaliyet göstermesi stok bulundurma politikası ile yakından ilgilidir. İşletme ihtiyaçlarına uygun bir stok seviyesi tespit edilememesi halinde uğranılacak zarar ve kayıplar büyük olur. Stokların yetersiz olması durumunda zaman ve iş kayıpları oluşurken, stokların gereğinden fazla olması durumunda, stok giderlerini artıracak ve sermayenin büyük bir kısmının hareketsiz kalmasına sebep olacaktır. Hastane işletmeciliğinde kullanılmakta olan stok yönetim prosedürlerinin gözden geçirilmesi, stok yönetiminde bilgisayar kullanımının avantaj ve dezavantajlarının değerlendirilmesi, hastane yönetiminde stok yönetim etkinliğinin ölçülmesi için istatistik! verilerin yaratılması, tam otomasyon çalışmalarının yapılması ve sonuçlarının ilgili birimlere rapor edilmesi, stok kontrol birimi ile satın alma, depolama ve döner sermaye birimleri koordineli çalışarak stok kontrol kalemlerinin giriş ve çıkışları arasında bir denge sağlaması amaçlanmış; bu çalışma farklı olarak mevcut stok yönetimlerinden başka, yeni bir model ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu modelde bilgisayar sistemlerinin özellikle hastane işletmeciliği alanında etkili bir biçimde kullanılması ile tam otomasyonun stok yönetiminin temelini teşkil ettiği varsayımı açıklanabilecektir. Faaliyetlerin açıkça belirlenmiş ve iyi tanımlanmış hedefler doğrultusunda yürütülerek israfın azaltılması ve verimliliğin artırılması, ihtiyaçların iyi tanımlanarak, gerçek gereksinim karşılığı olup olmadığının değerlendirilmesi, depolama, dağıtım ve kullanıma ilişkin standartlar oluşturulacaktır. Bu çalışmada kullanım sürecinde ortaya çıkan kayıpların en aza indirilmesi ve malzeme tedarikindeki gecikmelerin önlenerek hizmetin aksamaması, tıbbi cihazların etkili ve verimli kullanılması, çalışır vaziyette tutulması, faaliyetlerin izlenmesini ve düzeltici işlemlerin yapılmasını sağlayacak; kapsamlı, faaliyet ve maliyet verilerini birleştirmeye elverişli, güncel, doğru ve güvenilir bilgi ve verilere dayalı biryönetim bilgi sisteminin oluşturulması ile stok yönetimi süreçlerine ilişkin standartların sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is aimed at making the concept of stock management en option in hospital administration with an implementation sample by means of outlining the stock management implementation bases in hospital administration. The policy of stock availability of the administration is closely linked with its being efficient and profitable. When there is no enough stock level is determined regarding the needs of the administration, the losses and damages will be greater. In the circumstance of no enough stock availability, there will be time and work loss, on the other hand over stock causes increase in stock costs and most of the capital to be stable. It is aimed at revising the stock management procedures being used in hospital administration, evaluation of advantages and disadvantages of computer use, provision of statistical data in order to measure activities of stock management in hospital management, conducting full automation studies and reporting the outcomes to the related units, providing balance between entrance and exit of the stock control items in coordination with procument and stock control and storage and revolving fund units. The objective of this study is putting forth a new model apart from present stock managements. In this model, by using of computer in hospital administration effectively, assumption regarding full automation lays the foundation of stock management will be explained. In this study by the ways of reducing the extravagance and increasing the productivity by conducting the activities in line with specified and well-described objectives, identifying the needs and evaluating whether these needs are crucial or not, reducing the loss in the process of use by means of setting standards regarding storage, distribution and use and providing quick service by preventing delay of supplies, using medical equipments effectively and efficiently and keeping them in operating condition, composing administrative information system based on comprehensive, eligible to combine activity and cost data, up-to-date,accurate and confidential information and data, it's aimed at setting the standards regarding the process of stock management.