Hasılat kavramının TMS 18 Hasılat Standardı ve Türk mevzuatı yönünden incelenmesi
The examination of the concept of revenue in terms of The Standard TMS 18 and Turkish legislation
  1. Tez No: 280745
  2. Yazar: TUBA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ALPAGUT ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
18 nolu ?Hasılat? Standardı, işletmenin bir muhasebe döneminde olağan faaliyetleri sonucunda elde ettiği gelir ve karların muhasebeleştirme yöntemlerini açıklamaktadır. İşletmelerin faaliyet sonuçları üzerinde büyük önem taşıyan hasılatın finansal tablolara alınması konusu, sermaye piyasalarında doğru ve şeffaf finansal tabloların kamuya sunulması açısından büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı, TMS 18 Hasılat Standardı kapsamında olan mal satışlarında, hizmet sunumlarında ve işletme varlıklarının başkaları tarafından kullanılmasından sağlanan faiz, isim hakları ve temettülerde, hasılatın doğma zamanı ve miktarını araştırmak ve Türk Mevzuatı uygulaması ile farklılıklarını ortaya koymak, özellikli işlemler temelindeki tereddütlerin giderilmesine katkıda bulunmak ve örneklerle anlaşılabilirliliğini artırmaktır.Türkiye Finansal Raporlama Standartları kapsamındaki dönemsellik ve gerçeğe uygun değer kavramı temelinde hasılatın muhasebeleştirilmesi, Tek Düzen Muhasebe Sistemi uygulamaları ile farklılıklar arz etmektedir. Bu farklılıkların azaltılması uygulayıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Number 18 ?Revenue? Standard describes the methods of accounting of profits and income which the business gained from ordinay activities during an accounting period. The subject of taking the revenue which is critically important on the results of the business? activities on finacial statements carries great importance in terms of the presentation of accurate and transparent financial statements in capital market to public.The purpose of this study is to search the birth time and amount of revenue in premium, royalties and interest derived from using business reserves by others, in service reports and in selling goods which are within the scope of The Standard TMS 18, to put forward the differences with Turkish Legislation implementation, to contribute to remove the hesitations about featured operations, and to make them more understandable through examples.The accounting of revenue on the basis of periodicity and fair value concept within the scope of Financial Reporting Standards in Turkey differs from Uniform Accounting System aplications. Reducing these disparities will provide great convenience to practitioners.