Orman işletmeciliğinde faaliyete dayalı maliyetleme uygulaması
Activity based costing application in forestry bussiness cooperation
- Tez No: 280756
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Teknolojik gelişmeler ve yeni üretim ortamları günümüz işletmelerinin maliyet yapılarında değişiklik meydana getirmiştir. Bu değişiklik geleneksel maliyetleme sistemlerinin verdiği sonuçların doğruluğunu tartışılır hale getirmiştir. Bu çerçevede hem mamul hem de hizmet maliyetlemesinde geleneksel maliyetleme sistemlerine göre daha doğru sonuçlar veren ve yöneticilerin karar alma sürecinde, planlamada, gider azaltılmasında ve kontrolünde kullanılabilecekleri bilgileri üreten faaliyete dayalı maliyetleme sistemi gündeme gelmiştir.Faaliyete dayalı maliyetleme yaklaşımı ile ilgili literatürde birçok çalışma yapılmasına rağmen, yaklaşımın Devlet Orman İşletmelerindeki uygulanabilirliği konusunda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, faaliyet dayalı maliyetleme yönteminin Devlet Orman İşletmelerine bir model tasarlanması suretiyle uygulanmasını ve uygulamadan elde edilen bulguları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments and new production environment created changes in the cost structures of the today?s business enterprises. Those changes made the outputs of the traditional costing systems? accuracy controversial. In this context, in costing both products and services, activity based costing system which gives more accurate results than traditional costing systems and which is producing the informations that can be used by managers in decision making process, planning, expense reducing and controlling comes into question.In technical literature, although lots of study has been done about activity based costing approach, there is no study about the applicability through the State Forestry Bussiness Cooperation.costing operations. This study includes an activity based costing approach applied in the State Forestry Bussiness Cooperation by a model and the results of the model.