Avrupa komşuluk politikasının ülkeler bazında değerlendirilmesi
Evaluation of the European Neighbourhood Policy on the basis of the ENP countries
  1. Tez No: 280770
  2. Yazar: PINAR ALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Avrupa Komşuluk Politikası, amacı AB'nin doğusunda ve güneyinde bulunan ülkelerin AB ile bağlarını güçlendirmek olan bir Avrupa Birliği dış ilişkiler aracıdır. Avrupa Komşuluk Politikası (AKP); farklı komşular için farklı ilişkileri içerir. AKP ortakları; İsrail, Ürdün, Moldova, Fas, Filistin Hükümeti, Tunus, Ukrayna, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Lübnan'dır. Mısır ile AKP Eylem Planı henüz uyarlanamamıştır. Cezayir ile 2005 sonlarından beri Ortaklık Anlaşması yürürlüktedir. Belarus, Libya ve Suriye ile de yürürlükte herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır. Rusya AB ile stratejik ortakklık anlaşması yapmıştır.Rusya ile 2005 yılında Stratejik Ortaklık temelinde dört ortak alan belirlenmiştir; ekonomik alan, özgürlük, güvenlik ve adalet, dış güvenlik, araştırma ve eğitim. AKP hedefleri; Avrupa Birliği'nin dış politika önceliğini baz alarak siyasi, ekonomik, sosyal konularda ortakların reform süreçlerinin desteklenmesi ve karşılıklı refah, istikrar ve güvenliği arttırmaktır.AKP Eylem Planı, siyasi dokümanlar baz alınarak, kısa ve orta dönem önceliklerin (3-5 yıl) belirlendiği operasyonel araçlardır. Siyasi diyalog ve reformlar, ekonomik ve sosyal işbirliği, ticaret ile ilgili konular, adalet, özgürlük ve güvenlik konuları AKP Eylem Planı'nın kapsamına giren hususlardır.Avrupa Komisyonu'nun AKP bütçesi 2007-2013 yılları arasında yaklaşık 12.4 milyar ? olarak planlanmıştır. AKP'nin bundan sonraki dönemlerde daha güçlü ve etkin rol oynaması için ele alınması gereken öncelikli konular; ekonomik ve ticari bütünleşme, hareketlilik, daha fazla insana ulaşmak, tematik boyutu güçlendirmek, siyasi işbirliğini geliştirmek, bölgesel işbirliğini artırmak ve daha fazla finansman desteği sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The European Neighbourhood Policy (ENP) is a foreign relations instrument of the European Union (EU) which seeks to strengthen relationship between those countries to the east and south of the Europe with the EU. The European Neighbourhood Policy (ENP); comprises different policies to different neighbours. Israel, Jordan, Moldova, Morocco, Palestinian Authority, Tunisia, Ukraine, Armenia, Azerbaijan, Georgia and Lebanon are the partners of ENP. ENP Action Plan has not yet been adopted over Egypt. Association Agreement became in force since late 2005 with Algeria. On the other hand, Belarus, Libya and Syria have no agreements in force.Russia concluded strategic partnership agreement with ENP. This includes four main components; economical issues, freedom, security and justice, external security and research and education. ENP aims to support partners? own reform processes in political, economic and social domains under the perspective of EU foreign policy priorities. Also mutual prosperity, stability and security are the strategic goals of ENP.ENP Action Plan is a key operational instrument which based political documents, short and medium term priorities (3-5 years) are determined. Political dialogue and reforms, economic and social cooperation, trade issues, justice, freedom and security issues are matters within the scope of the ENP Action Plan.The European Commission's 2007-2013 ENP budget is planned approximately ? 12.4 billion. In the next periods, for playing a strong and active role, ENP has to make some necessary subjects such as economic and commercial integration, mobility to reach more people, strengthening the thematic dimension, improve political cooperation, strengthening regional cooperation and ensure leverage for more finance.