Etkili liderlik, örgütsel sessizlik ve performans ilişkisi
The relationship between effective leadership, organizational silence and performance
  1. Tez No: 280811
  2. Yazar: EBRU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma kapsamında görev odaklı, ilişki odaklı ve değişim odaklı liderlik tarzları ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin bulunması amaçlanmıştır. Örgütsel sessizlik; çalışan sesliliği ve çalışan sessizliği olmak üzere iki alt boyut olarak ele alınmıştır. Kabul edilen, savunma amaçlı ve örgüt yararına sessizlik ve seslilik alt başlıkları çalışan sessizliği ve çalışan sesliliği kapsamında incelenmiştir. Bu değişkenlere bağlı olarak çalışan performansının nasıl etkilendiği araştırılan bir diğer modeldir. Son olarak, işletme performansının çalışanlar tarafından nasıl etkilendiği; örgütsel sessizlik ve liderlik tarzlarının performans üzerine etkileri araştırılmıştır.Çalışmada çalışan performansının liderlerin davranışlarından nasıl etkilendikleri ve neden sessiz kalma veya konuşma davranışını tercih ettikleri vurgulanmıştır. Sessizlik üzerine mevcut literatür saklama davranışını anahtar rol olarak vurgulamıştır ve çalışma kapsamında çalışanların saklama davranışında bulunma sebepleri ve güdüsel nedenler tartışılmıştır. Saklama davranışının, ifade etme davranışı ile zıt kutuplar gibi olduğu düşünülebilir. Son zamanlarda araştırmacılar etik veya pozitif liderlik gibi yeni liderlik tarzlarını önermişlerdir ancak bizim araştırmamız kapsamında etkili liderlik davranışlarından görev-, ilişki- ve değişim- odaklı liderlik davranışları üzerinde durulmuştur. Çalışma literatür taraması ile başlayıp, araştırma modelinin açıklanması ve araştırmanın yöntem ve sonuçlarının ifade edilmesi ile devam etmektedir. Son olarak, sonuçlar literatür desteği ile tartışılmaktadır.Çalışma; Türkiye'de bulunan bölgesel, ulusal ve uluslararası firmalarda çalışanlara uygulanan 491 anketin faktör, güvenilirlik, korelasyon ve regresyon analizleri ile ilişkilerin karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Sonuç olarak, araştırmada önerilen hipotezler, H8 hipotezi dışında, birbiriyle ilişkilidir ve kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to survey the relationship between leadership styles in case of task oriented; relations oriented and change oriented leadership and organizational silence. Organizational silence is consisted of two dimensions as employee silence and employee voice regarding acquiescent, defensive and prosocial silence and voice. Further, we examined the employee performance through these variables to find out how employee performance affected by organizational silence and leadership styles. Lastly, we searched firm performance depending on employee performance and also the effects of organizational silence and leadership styles.We highlight how the employees? performance is affected by leaders? behaviors and why they choose to remain silent or to speak up. The existing literature on silence highlighted the key role of withholding, we argue that differences in the employee reasons or motives for withholding. Moreover, expressing might appear to be polar opposites of withholding behaviours. Researchers also present new style of leadership recently such as ethical or positive leadership but in case of our study we have chosen task-, relations-, and change-oriented leadership. The research begins with a theoretical background, followed by an explanation of the research design and continues with express research methods and results. Finally, results are discussed in the light of previous theory.It is noted that the study is based on a survey of 491 people who work for regional, national and multinational companies in Turkey to compare relationship between the factor analysis, reliability, correlations and regressions. Consequently, all hypotheses except H8 are supported and revealed related each other.