Örgütsel adalet algısı ile örgütsel sessizlik ilişkisinde algılanan liderliğin aracılık rolü: Eğitim kurumlarında bir araştırma
The mediating role of perceived leadership models in the relationship between organizational justice perception and organizational silence: A study in educational institutions
  1. Tez No: 877247
  2. Yazar: İREM FIRAT ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Örgütsel sessizlik olgusu, organizasyonlarda oldukça sık ve yaygın bir şekilde görülmesine rağmen, konunun temel bileşenleri ve doğasıyla ilgili çok az deneysel çalışma olduğu söylenebilir. Bu bağlamda, çalışanların işleri veya işyerleri ile ilgili teknik ve/veya davranışsal konularda düşüncelerini bilinçli olarak sakladıkları ve gelişim adına sessiz kaldıkları bir olgu olan örgütsel sessizlik, araştırılması gereken birçok yönü olan bir kavramdır. Örgütsel sessizlik kavramı, çalışanların ve örgütün performansı üzerinde etkisi olan önemli bir davranış olarak incelenmeli ve kavramsallaştırılmalıdır. Bu olgu ile ilişkilendirilebilecek örgütsel kültür, örgütsel iklim, örgütsel adalet ve liderlik tarzı gibi değişkenler derinlemesine araştırılmalıdır. Bu bağlamda çalışmada örgütsel adalet algısı ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkide algılanan liderliğin aracılık rolünü incelemektedir. Örgütsel adalet, örgütsel sessizlik ve algılanan liderlik kavramları öncelikle kavramsal olarak ele alınmış yapılan literatür taramasının ardından anket tekniği ile veri toplanarak analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın verileri, internet üzerinden İstanbul ilinde, milli eğitim müdürlüklerine bağlı özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ile anketler aracılığıyla elde edilmiştir. Bu kapsamda dört yüz dört anket analiz edilmiştir. Verilerin analizine geçilmeden önce, verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek amacıyla normallik analizi yapılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden analize parametrik testlerden korelasyon ve regresyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of organizational silence, although being quite common and widespread in organizations, can be said to have very few experimental studies regarding its fundamental components and nature. In this context, organizational silence, which is an occurrence where employees consciously withhold their thoughts on technical and/or behavioral issues related to their work or workplace and remain silent for the sake of development, is a concept that needs to be investigated from various perspectives. The concept of organizational silence should be examined and conceptualized as an important behavior that affects both the performance of employees and the organization itself. Variables that can be associated with this phenomenon, such as organizational culture, organizational climate, organizational justice, and leadership style, should be thoroughly researched. In this context, this study aims to examine the mediating role of perceived leadership in the relationship between organizational justice perception and organizational silence. Organizational justice, organizational silence, and perceived leadership concepts were initially conceptualized, and then data were collected through a survey technique and subjected to analysis after conducting a literature review. The data for the study were obtained through surveys conducted with teachers working in private educational institutions affiliated with the National Education Directorates in Istanbul province via the internet. In this context, a total of four hundred and four surveys were analyzed. Prior to the analysis of the data, a normality analysis was conducted to determine whether the data were normally distributed. Since the data showed normal distribution, the analysis proceeded with parametric tests such as correlation and regression analysis.