İşyerinde stres oluşturan faktörler: Özel sektör çalışanları üzerinde bir uygulama
The factors causing stress in workplace: An application on private sector employees
- Tez No: 280818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; stresi oluşturan temel faktörlerin neler olduğunu inceleyerek stresin oluşmasını önlemeye katkı sağlamaktır. Stresi oluşturan temel etkenlerin neler olduğunun bilinmesi, bunlara karşı alınacak önlemlere de ışık tutacaktır. Bu maksatla, İş Aile Çatışması, Rol Belirsizliği, Rol Çatışması, İş Yükü, İş Yerinde Taciz, Kendine Güven, İç ve Dış Kontrol Odağı, Dışa Dönük Kişilik ve İş Güvenliği değişkenlerinin İş Stresini nasıl etkilediği araştırma konusu olarak ele alınmıştır.Araştırmada, İstanbul ve Kocaeli illerinde yer alan 79 özel firmada çalışan uzman, orta ve üst düzey yönetici ile iş sahibi olmak üzere 343 beyaz yakalı personele anket uygulayarak istatistiksel analizler yapılmıştır.Bu analizler sonucu elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: İş stresini en fazla İş Yükünün fazlalığı etkilemektedir. Bunu sırasıyla İş Güvenliği, Kendine Güven, Dış Kontrol Odağı ve Çocuk Sahibi Olmak takip etmektedir. Araştırmadan elde edilen diğer önemli sonuçlar ise, İş Stresi ile pozitif korelasyon içerisinde bulunan değişkenlerin-İş Aile Çatışması, Rol Belirsizliği, Rol Çatışması, İş Yükü, Kendine Güven, İş Güvenliği, Dış Kontrol Odağı olmasıdır. İş Stresi ile negatif korelasyona sahip olan değişkenlerin ise: İç Kontrol Odağı ve Çocuk Sayısı olduğu bulgulanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: İş Stresi, İş Aile Çatışması, Rol Belirsizliği, Rol Çatışması, Kendine Güven, Dışa Dönüklük, İş Yerinde Taciz, Dış Kontrol Odağı, İç Kontrol Odağı, İş Yükü, İş Güvenliği.
Özet (Çeviri)
This study explores the topic of stress in workplace. The goal of the study to examine the causes of stress. Identifying the causes will contribute to prevent the stress before happening. In this concept, how the variables affecting Job Stress in relation to work family conflict, role ambiguity, role conflict, work load, harassment in workplace, self confidence, internal and external locus of control, extraversion personality and job security were investigated as a research subject.In the survey, statistical analysis were carried out to the questionnaires which were applied to 343 white collar employees such as the experts, supervisors, managers and company owners in 79 private sector firms located in Istanbul and Kocaeli cities.The findings as result of these analysis can be summarized as follows: Job Stress is mostly caused by workload. job security, self-confidence, external locus of control and having children are following workload, respectively. Another important results obtained from the research are that the variables having with positive correlation with job stress are work family conflict, role ambiguity, role conflict, workload, self confidence, job security and external locus of control. On the other hand, It is found that the variables having with negative correlation with job stress are internal locus of control and the number of children.KEY WORDS: Job Stress, Work Family Conflict, Role Ambiguity, Role Conflict, Self Confidence, Extraversion, Harassment, External Locus of Control, Internal Locus of Control, Work Load, Job Security.