Özel sağlık sektöründe bütçesel katılımın yönetimsel güven üzerindeki etkisi
The effect of budget participation on managerial trust in private healthcare sector
- Tez No: 280819
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Economics, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletme yönetiminin en önemli süreçlerinden biri olan bütçeleme sürecinde yaşanan bütçesel katılımın yönetimsel güven üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ayrıca yine dağıtımsal adalet ve prosedürel adalet algılarının bu etkiye olan katkısı da araştırmanın içeriğini oluşturmaktadır. Türkiye genelinde Özel Sağlık sektöründe farklı yönetim ve uzmanlık seviyelerinde çalışan 144 kişiye uygulanmış olan anketlerin analizinden elde edilen sonuçlar; bütçesel katılımın dağıtımsal ve prosedürel adalet algıları üzerinde, dağıtımsal ve prosedürel adalet algılarının da yönetimsel güven üzerinde ve yine bütçesel katılımın da yönetimsel güven üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the effect of budget participation on managerial trust that occurs in the budgeting process, which is one of the most important processes of business management. Also, the contribution of distributive fairness and procedural fairness perceptions to this effect are parts of this research. The results that are obtained from analyses of the questionnaires that were given to 144 people working in various managerial and expertise levels in private healthcare sector in Turkey show that there is a positive effect of budget participation on distributive and procedural fairness perceptions, distributive and procedural fairness perceptions on managerial trust, and budget participation on managerial trust as well.