Üretim çizelgeleme ve bir uygulama
Production scheduling and an application
  1. Tez No: 280886
  2. Yazar: MURAT ALTINDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SIDKI İLKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üretim çizelgeleme problemi belirli sayıdaki makineye işlem görecek belirli sayıdaki işin hangi sıra ile yüklenmesi gerektiğinin belirlenmesidir. Bu sıralamanın farklı amaçlar için farklı olacağı açıktır.Bu amaçları en iyi yapan sıralamanın bulunması az sayıdaki iş ve makine kombinasyonları için mümkün olsa da, çoğu zaman bu imkânsızdır. Bu durumda, en iyi çözümü elde etmeye yönelik sezgisel yöntemler geliştirilmiştir.İşletmelerde üretim hatlarındaki çizelgeleme problemlerinin öncelikle hangi sınıflamaya uygun olduğuna karar verilmelidir. Çoğu zaman çözümü imkânsız olan bu problemlere, basit dağıtım kurallarının ve bunların varyantlarının uygulanması ile hızlı fakat yaklaşık bir çözüm üretmek mümkün olacaktır. Bu amaçla hazırlanmış paket programların kullanılması da işletmede üretim programlama fonksiyonun etkin bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı olacaktır.Bu çalışmada, genelde çizelgelemenin tanımlanması yapıldıktan sonra hem üretim çizelgeleme probleminin tanımı, sınıflandırılması, karmaşıklığı, çözüm yöntemleri ve hem de konu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra belirli ve statik üretim çizelgeleme problemleri maddeleştirilerek geliştirilen çözümlerden bahsedilmiştir. Son olarak, üretim çizelgelemede kullanılan Lekin paket programı tanıtılarak, mobilya sektöründe gerçekleştirilen bir çizelgeleme örneği için üretim çizelgeleme algoritması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining a sequence of a certain number of jobs to be processed by a certain number of machines is production scheduling problem. It is obvious that this sequence will be different for various objectives.Optimum sequence for these objectives could be found for combinations of a few machines and jobs, though, most of the time that is impossible. In this case, heuristics have been developed to get optimum sequence.At production lines of firms, the first step is to decide on which type of the production scheduling problem is. Then, a quick but approximate solution may be obtained by the implementation of some dispatching rules and their variants, as it is often impossible to solve the problem. Usage of computer programs prepared for this purpose might help applying the production planning function of firms effectively.In this study, after defining scheduling generally, both definition, classification, complexity, solution methods of production scheduling and literature works on the subject are informed, then deterministic and static production scheduling problems are classified and mentioned about the solutions developed. Finally, Lekin computer program used in production scheduling is introduced and a production scheduling algorithm for a scheduling example in furniture industry is suggested.