Sınır ötesi birleşme ve satın almaların bankalar üzerindeki finansal etkisi
The financial impact of cross-border mergers and acquisitions on banks
  1. Tez No: 240025
  2. Yazar: SELEN RONA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde işletmeler artan rekabet ortamında yaşamlarını devam ettirebilmek için yeniden yapılanma faaliyetlerine yönelmektedirler. Bu faaliyetlerden en önemlisi ise büyüme stratejileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda ise işletmeler bir büyüme şekli olan birleşme ve satın alma faaliyetlerini daha sıklıkla tercih etmektedirler.Bu çalışmada, farklı nedenlerle gerçekleştirilen birleşme ve satın alma işlemlerinin nedenleri, yöntemleri, birleşme ve satın alma süreci ve finansmanı ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmış, özellikle finansal hizmetler sektöründe birleşme ve satın almaların durumu üzerinde durulmuştur.Çalışmanın uygulama bölümünde ise birleşmelerin etkilerini şirketlerin hisse senedi fiyat değişimlerini referans alarak açıklamaya çalışan finansal yaklaşım esas alınmış, İMKB'ye kote olan ve yabancı bir ortakla birleşme ve satın alma faaliyetine taraf olmuş Türk bankalarının, birleşme sonrası hisse senedi performansları üzerindeki etkilerin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma için aktif büyüklük sıralamasında ilk üç sırada yer alan ve yabancı ortaklığa taraf olan Garanti Bankası, Akbank ve Finansbank seçilmiştir. Yapılan çalışma ve araştırma sonucunda, bu üç örnek birleşme olayında da piyasanın yabancı bir ortakla birleşmeye olumlu tepki verdiği ve bu durumun bankaların hisse senedi fiyatları üzerinde hem kısa hem de uzun vadede artışa neden olarak finansal yapı üzerinde olumlu etkiler yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the companies head for the reconstruction activities in order to survive in a severe competition atmosphere. Under this context, the growth strategies seem to be the most important activity. Recently, the companies mostly prefer the merger and acquisition activity which is a type of growth, as well.In this thesis, the reasons, methods, process and financing of the merger and acquisitions are investigated and the situation of merger and acquisition activities especially in the financial services sector is tried to be explained in detail.In the practice stage of this thesis, the financial approach, which explains the impacts of merger and acquisitions on the firms by using the changes in the share prices, is adopted. The aim of this study is to gauge the impact of merger and acquisitions on the performance of Turkish banks which merged with a foreign partner. Garanti Bank, Akbank and Finansbank are selected for the study as they have the most sizable assets in the Turkish banking sector. The result of this investigation shows that the market welcomes the merger and acquisition activity between a Turkish bank and a foreign partner by raising the banks? share prices both in the short and long term. Accordingly, the financial performance of the banks depicts a positive outlook thanks to the merger and acquisition activity.