Türk Polis Teşkilatında kurumsal kültür ve alt-kültürler üzerine bir araştırma
A research study of instituional culture and subcultures in the Turkish Police Organization
  1. Tez No: 280934
  2. Yazar: MEHMET ALİ TEKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada örgütlerde kurumsal değer, norm ve uygulamaların yanında farklı alt kültürlerin de ortaya çıkabileceği görüşüne dayanarak, Türk Polis Teşkilatındaki kurumsal kültür ve alt kültürler tanımlanmaya çalışılmaktadır. Çalışmada Türk Polis Teşkilatında yasal mevzuat, söylem ve uygulamalarda güven, mesleki sorumluluk, işkence ve kötü muameleden kaçınma, mesleki profesyonellik, sevgi, hoşgörü, işine politika karıştırmamak, insana saygı, kişi hak ve özgürlüklerine saygı, özel hayata saygı, eşitlik, tarafsızlık, ayırım yapmamak, dürüstlük ve doğruluk gibi değer ve normların kurumsal kültürün yansıması olarak ön plana çıktığı belirlenmiştir. Adana ilinde 369 emniyet mensubu üzerinde hiyerarşi eğilimi, profesyonellik, şiddet eğilimi, proaktiflik, hizmet odaklılık, kayırmacılık ve şeffaflık olmak üzere yedi kültürel boyut kullanılarak yapılan kümeleme analizi sonucunda beş alt kültür tespit edilmiştir. Bu alt kültürler, profesyonel kültür, şiddet kültürü, kayırmacılık kültürü, pasif kültür ve tanımsız grup şeklinde ifade edilmiştir. Araştırma sonuçları, örgütsel alt kültür yazını ve alt kültürlerin Türk Polis Teşkilatı açısından önemi üzerinde durularak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the view that organizations have different subcultures in addition to institutional-based values and norms, this study seeks to recognize institutionally promoted cultural tendencies and subcultures in the Turkish Police Organization. In the study I identified trust, occupational responsibility, avoidance from torture, mistreatment, political involvement, discrimination, professionalism, love, tolerance, respect for people, individual rights, and private life, neutrality, equity, honesty, and fairness as manifestations of institutional culture in the formal regulations, discourses and practices of the Turkish Police Organization. The research conducted in a sample of 369 police officers in Adana using the cultural dimensions of professionalism, hierarchy orientation, proactive orientation, torture orientation, transparency, and community orientation brought out five subcultures as professionalism, violation culture, nepotic culture, passive culture and indefinite subgroup. Implications of the research results for the literature on organizational subcultures and the Turkish Police Organization are also discussed.