Alt-kültürler açısından örgüt kültürü (Polis altkültürleri üzerine bir uygulama)
Sub-cultures within organizational culture (A Case on police sub-cultures)
  1. Tez No: 188067
  2. Yazar: MAHMUT AZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZALT-KÜLTÜRLER AÇISINDAN ÖRGÜT KÜLTÜRÜ(POL S ALT-KÜLTÜRLER ÜZER NE B R UYGULAMA)Mahmut AZMAZDanışman : Prof.Dr.Dursun B NGÖL2006 - SAYFA: 132 + XJüri : Prof.Dr.Dursun B NGÖLDoç.Dr.Atılhan NAKT YOKYrd.Doç.Dr. Mustafa ERSUNGURBu çalışma, Türk Polis Teşkilatı'nda birimler arası karşılaştırmalar yapılarak,bir örgüt kültürüne sahip olup olmadığı ve ayrıca birimler arası alt-kültürel oluşumlarınörgüt kültürüne ne şekilde yansıdığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Genel olarak birimler arasında örgütsel uygulamaların algılanış biçimlerindetemel farklılıkların olduğu saptanmıştır. Bu farklılıklarda; birimlerin yaptıkları iş,çalışma şekilleri ve cinsiyet önemli rol oynamaktadır. Özellikle sivil giyimli çalışanbirimlerle resmi üniformalı çalışan birimler arasında örgütsel uygulamalarınalgılanmasında önemli farklılıklar gözlenmektedir. Kurum içinde özellikle; başarılıolan personelin ödüllendirilmesi, personelin yaptığı hatalara yönetimce hoşgörülüyaklaşım, personelin gelişimi için kurumsal destek, personelin görüşlerini çekinmedenaçıklayabilmeleri gibi konularda birimler arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir.Birimler arasındaki bu farklılıklar kuruma ait tek bir örgüt kültürünün oluşumunuzorlaştırmaktadır. Dolayısıyla birimler arası alt-kültürel oluşumlar daha ön planaçıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISSUB-CULTURES WITHIN ORGANIZATIONAL CULTURE(A CASE STUDY ON POLICE SUB-CULTURES)Mahmut AZMAZSupervisor : Prof.Dr. Dursun B NGÖL2006 - PAGE : 132 + XJury : Prof.Dr. Dursun B NGÖLAssoc. Prof. Dr. Atılhan NAKT YOKAssist. Prof.Dr. Mustafa ERSUNGURThis study has been done for both to determine whether the Turkish NationalPolice has an organizational culture and identify how the subcultures between unitswill affect the organization?s culture by making comparisons within the units in TurkishNational Police.It has been confirmed that, in general, there are certain differences in the wayof the perceiving of the organizational implementation within the units. The workloadsof the units, the way of the work, and the gender have important roles in thesedifferences. Important differences are being observed about perceiving theorganizational implementations especially between the units working with uniformand units that are not using uniform while working. In addition, important differenceshave been observed within the different units especially about the rewarding thepersonnel being successful, the organizational response to the mistakes made by thepersonnel, the organizational support for helping personnel to improve themselves,and helping personnel to explain their ideas without hesitating.These differences between the units in Turkish National Police make it difficultto create a sole culture belonging the organization. Therefore, the subculturesbetween the units are being taken into consideration more than the organizationalculture.