Ütopyalarda devlet tasarımı: Platon, More, Campanella
The state projects in utopias: Platon, More, Campanella
  1. Tez No: 280946
  2. Yazar: ZUHAL ŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanların varoluşundan beri ideal arayışı da vardır. Özellikle devlet rejimleri söz konusu olunca bu ideal arayışı, içinde bulunulan kültüre, toplumsal ve ideolojik yapıya göre çeşitlilik kazanmıştır. Kimileri bu ideali totaliter rejimlerde bulurken kimileri de hukuk kurallarında bulmuştur. Bu çalışmanın amacı da günümüzde ?en ideal? olarak düşünülen ?hukuk devleti? modelinden yola çıkarak Platon'un Devlet, T. More'un Ütopya, T. Campanella'nın Güneş Ülkesi örneklerinde eşitlik, özgürlük, adalet ve birey kavramları çerçevesinde devlet tasarımında hukukun rolünü incelemektir.
Özet (Çeviri)
Since human beings first existence ideal search has also existed. This search differs according to mentioned culture, social and ideological structure. Whereas some find this ideal in totalitarien regimes, the others do in law. This study?s major objective taken that accepted at the most ideal law state model in a frame of equality, freedom, justice and individual concepts studies the role of state project in the examples of Platon?s Politeia, T. More?s Utopia and T. Campanella?s Civitas Solis.