Primer akciğer kanserinde neoadjuvan tedavi uygulanmış hastalarda akciğer rezeksiyonları
Pulmonary resections in primary lung carcinoma patients after neoadjuvant treatment
- Tez No: 281036
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ ALPER TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Onkoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Arka Plan: Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarının beklenen sağkalım süreleri kısadır ve tanı anında ancak %20-30'u cerrahi olarak tedavi edilebilir evrededir. En iyi lokal kontrol ve sağkalım sağlayan tedavi metodu cerrahi rezeksiyondur. Neoadjuvan kemoterapi ve radyoterapi yöntemleriyle ileri evre hastalar cerrahi adayı haline getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak neoadjuvan tedavi sonrası uygulanan cerrahi prosedürler artmış morbidite ve mortaliteleri nedeniyle özel dikkat gerektirirler.Amaç: Bu çalışmanın amacı neoadjuvan kemoterapi ve kemoradyoterapi sonrası cerrahi tedavi uygulanan primer akciğer tümörlü hastaların nüks, sağkalım, komplikasyon, morbidite ve mortalite açısından incelenmesidir.Materyal Metod: Haziran 2001-Aralık 2008 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 59'u neoadjuvan kemoterapi, 31'i ise neoadjuvan kemoradyoterapi sonrası opere edilen toplam 90 hastanın prospektif bilgi bankası kayıtları retrospektif olarak incelendi. Minimal takip süresi 24 aydı.Bulgular: Neoadjuvan tedavi sonrası 76'sı erkek, 14'ü kadın toplam 90 hasta opere edildi. Yaş ortalaması 55.3±8.5 idi. Kırk yedi klinik T3/N2, 23 T4(N0-1), 20 histopatolojik olarak pozitif N2 (T1-3) hasta mevcuttu.Otuz altı hastaya lobektomi, 11 hastaya lobektomiyle birlikte genişletilmiş rezeksiyon, 13 hastaya sleeve lobektomi, 30 hastaya pnömonektomi uygulandı.Major komplikasyon oranı 13/90 (%14.4), mortalite 2/90 (%2.2) idi. Ortalama sağkalım 25±4.6 ay; (patolojik evre I:35±9.7 ay, evre II:33±8.5 ay, evre IIIa:24±9.7 ay ve evre IIIb:14±10.9 ay) olarak hesaplandı. Ortalama sağkalım klinik T3/N2 grubunda 26±6.7 ay, T4 grubunda 14±2.2 ay ve histopatolojik N2 grubunda 41±3.7 aydı.
Özet (Çeviri)
Background: Expected survival is short in non-small cell lung carcinoma patients and only 20-30% of these patients are operable at the initial diagnosis. Best treatment modality which provides local control and survival is surgical resection. High stage patients may be treated with neoadjuvant chemotherapy and radiotherapy in order to have a chance to become operable. Surgical procedures which are done after neoadjuvant treatments have higher rate of morbidity and mortality when compared to convantional resections; thus they deserve attention.Aim: In this study, we aimed to analyse the non-small cell lung carcinoma patients who have surgery after neoadjuvant chemo/chemoradiotherapy in regards to recurrences, survival, complication, morbidity, and mortality.Material-Method: The data of 90 patients who had surgeries between June 2001 and December 2008 in Istanbul Medical Faculty, Thoracic Surgery Department were prospectively collected. Fifty nine of those 90 patients had neoadjuvant chemotherapy and 31 patients had neoadjuvant chemoradiotherapy. Minimal follow-up period was 24 months.Results: There were 76 male, 14 female patients in our study group. Mean age was 55.3±8.5. Forty seven patients were clinical T3/N2, 23 patients were clinical T4(N0-1), 20 patients were histopatologically proven N2(T1-3).Thirty six patients had lobectomy, 11 patients had extended resections with lobectomy, 13 patients had sleeve lobectomy, and 30 patients had pneumonectomy.Major complication was noticed in 13 patients (14.4%) and the mortality rate was 2/90 (2.2%). Mean survival was calculated as 25±4.6 months (pathological stage I: 35±9.7 months, stage II: 33±8.5 months, stage IIIa: 24±9.7 months, and stage IIIb: 14±10.9 months). Mean survival was 26±6.7 months in clinical T3/N2 group, 14±2.2 months in T4 group, 41±3.7 months in histopathological N2 group.