Ortopedik girişimlerde preemptif intravenöz deksketoprofenin analjezik etkinliğinin araştırılması
Comparison of the preemptive efficiency of intravenously administered dexketoprofen in he management of pain after orthopaedic surgery
- Tez No: 281042
- Danışmanlar: PROF. DR. N. SÜLEYMAN ÖZYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Preemptif analjezi periferik ve santral nosisepsiyonun engellenmesi için analjezik girişimin ağrılı uyarıdan önce gerçekleştirilmesidir. Bu şekilde nosiseptif uyarıların afferent blokajı ile doku hasarı sonrası akut ağrının azaltılması hedeflenir. Ancak preemptif analjezinin etkinliği klinik çalışmalarda beklenildiği ölçüde gösterilememiştir. Biz de bu çalışmamızda non opioid analjeziklerden biri olan deksketoprofenin ortopedik girişim geçirmiş hastalarda preemptif uygulandığında opioid tüketimi üzerine olan etkisini araştırmayı hedefledik.Gereç ve Yöntem: Ortopedik cerrahi girişim uygulanacak toplam 40 hasta, etik komite izni ile çalışmaya alınarak rastgele iki gruba ayrıldı. Standart anestezi uygulanan bütün hastalara değişen zamanlarda aynı hacim içinde (5 cc) sulandırılmış, kör etiketlenmiş deksketoprofen ve serum fizyolojik uygulandı. Grup I'de operasyon başlamadan 1 saat önce 50mg deksketoprofen, operasyon bitiminde ilk cilt dikişiyle birlikte ise serum fizyolojik (SF) verildi. Grup II'de ise operasyon başlamadan 1 saat önce SF ve ilk cilt dikişiyle birlikte 50 mg deksketoprofen uygulandı. Postoperatif analjezi, i.v. morfin HKA (Hasta Kontrollü Analjezi) ile sağlandı. Ağrı değerlendirmesi 1, 2, 4, 6, 12 ve 24. Saatlerde Vizüel Analog Skala (VAS), Sözel Ağrı Skalası (VRS) ile gerçekleştirildi. Hastaların sedasyon skoru, total morfin tüketimi, ilaç yan etkileri (kaşıntı, bulantı, kusma, terleme, idrar retansiyonu) kaydedildi. Hastaların postoperatif izlemleri ve ağrılarının değerlendirilmesi hastaya uygulanan postoperatif analjezi yönetiminden haberi olmayan bir araştırmacı tarafından yapıldı.Bulgular: Ağrı skorları ve morfin tüketimi postoperatif 1ve 2. saatlerde preemptif deksketoprofen uygulanan grupta daha düşük bulundu (p0.05). Yan etki sıklığı gruplar arasında benzer bulundu (p>0.05).Sonuç: Sonuçta ortopedik girişimlerde preemptif intravenöz deksketoprofenin analjezik etkinliğinin olmadığı, uygulama modeli ve farklı operasyon türlerine göre daha ileri çalışmaların yapılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Preemptive analgesia means that an analgesic intervention is started before the noxious stimulus arises in order to block peripheral and central nociception. This afferent blockade of nociceptive impulses aims to decrease acute pain after tissue injury, However the efficacy of preemptive analgesia yet remains to be proven via clinical studies. In this study, we aimed to determine the effect of preemptive dexketoprofen on postoperative opioid requirements in patients undergoing orthopaedical surgery.Material and Methods: A total of 40 patients admitted for orthopaedic surgery were included in this study with the approval of the ethics committee and randomly classified into two groups. Dexketoprofen and saline in blindly labelled equal volume injections (5 cc) were applied to all the patients who received standard general anesthesia. a before or after incision patients received bolus saline or dexketoprofen. Group I received 50mg dexketoprofen an hour before incision and saline with incision closure whereas Group II received saline preoperatively and 50mg dexketoprofen with the start of closure. Postoperative analgesia was maintained with i.v. Patient Controlled Analgesia (PCA) morphine. Pain scores were assessed with Visual Analog Scale (VAS), Verbal Rating Scale (VRS) at 1th, 2nd, 4th, 6th, 12th and 24th hours postoperatively. Sedation score of the patients, total morphine consumption, drug side-effects (itching, postoperative nausea and vomiting, sweating, urinary retention) were recorded. Postoperative evaluation was performed by a different blind investigator.Results: Morphine consumption and pain scores were lower in Group I at 1st and 2nd h postoperatively (p0.05).Conclusions: In conclusion, intravenous dexketoprofen had no preemptive analgesic effect in patients undergoing orthopaedic surgery, but further studies are warrented in different operations with different dose regimens.