Bir sıçan modelinde deneysel spinal kord iskemi reperfüzyon hasarlanması üzerine doksisiklin'in etkileri
The effects of doxycycline on experimental spinal cord ischemia-reperfusion injury in a rat model
  1. Tez No: 455854
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR USUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir sıçan modelinde deneysel spinal kord iskemi reperfüzyon hasarlanması üzerine doksisiklin'in etkileri Bu çalışmada deneysel iskemi-reperfüzyon yaralanmasında doksisiklin'in etkileri araştırılmıştır. Doksisiklin; bakteri ribozomunun 30S alt ünitesine bağlanarak protein sentezini inhibe eden, geniş etki spektrumlu bakteriyostatik, yarı sentetik ikinci jenerasyon tetrasiklin grubu bir antibiyotiktir. Santral sinir sisteminde çeşitli hastalıklarda nöroprotektif etkinliği gösterilmiştir. Çalışma için 220-280 gr arasında değişen ağırlıklarda 32 adet spraque-dawley cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar; sham (8 adet), travma (8 adet), taşıyıcı (8 adet) ve tedavi ( 8 adet) grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Sham grubu dışındaki gruplarda laparotomi sonrası sol renal arter altından ulaşılan abdominal aort'a 45 dakika boyunca klip kompresyon uygulandı. Taşıyıcı grubuna 1 cc salin, tedavi grubuna ise 45 mg/kg doksisiklin intraperitoneal olarak uygulandı. Tüm gruplara 1. ve 24. saatte Tarlov skalasına göre motor muayene yapıldı. Sıçanlar 24ssaat sonunda sakrifiye edildi. T8-12 arası laminektomi sonrası spinal kordları çıkarılarak tüm dokulardan MDA düzeyleri çalışıldı. Tüm gruplardan histopatolojik inceleme için spinal kord doku örnekleri alındı. Sham grubunda yapılan histopatolojik incelemeler normal kord yapısına uygun görünümdeydi. Ancak diğer gruplarda yapılan histopatolojik incelemelerde gruplar arası anlamlı fark saptanamadı. Sham grubu ile diğer gruplar arasında motor muayene skorları üzerinden yapılan karşılaştırmada elde edilen fark istatistiki olarak anlamlıydı. Grupların MDA düzeyleri arasında yapılan karşılaştırmalarda sham grubu ile tedavi grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Tedavi grubuna ait MDA değerleri diğer gruplarla karşılaştırıldığında düşük olarak izlendi. Ancak travma grubu ile karşılaştırıldığında da istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilemeyen tedavi grubunda sağlanan MDA düşüşünün yeterli derecede olmadığı düşünüldü. Eksitotoksisite, inflamasyon, nitrik oksit metabolizması ve apopitoz süreci üzerine etkili ve daha önce çeşitli sinir sistemi hastalıklarında nöroprotektif etkinliği gösterilmiş olan doksisiklin'in, spinal iskemi-reperfüzyon hasarı üzerinde nöroprotektif etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of doxycycline on experimental spinal cord ischemia-reperfusion injury in a rat model. İn this study, the effects of doxycycline were investigated on experimental ischemia-reperfusion injury. Doxycycline is a semi-synthetic, second generation tetracycline group antibiotic that inhibit protein synthesis by binding 30S subunit of the bacterial ribosome and has a wide antibacterial spectrum. Shown neuroprotective efficacy of a variety of central nervous system diseases. For this study, weights ranging from 220 to 280 g, 32 Sprague-Dawley rats were used. Rats were divided into 4 groups including; sham surgery (8 pieces), trauma (8 pieces), carrier (8 pieces) and treatment (8 pieces) groups. Clip compression was applied on abdominal aort that reached the bottom of the left renal artery after laparotomy for 45 minutes in all groups other than the sham group. İntraperitoneally 1 cc salin was administered to carrier group and 45 mg/kg doxycycline was administered to treatment group. All groups were examined for neurologic outcomes according to Tarlov scale at 1h and 24h. All rats were sacrified at the end of 24 hours. The spinal cords were removed after laminectomy that made between T8-12 levels and MDA levels were studied in all tissues. Spinal cord tissue samples were taken for histopathological examination from all groups. Histopathological examination of the sham group, according to the structure appeared normal cord. However, there was no significant difference in the other groups for histopathological examination. The difference obtained from the comparison of the motor examination scores between sham group and the other groups were statistically significant. There was no statistically significant difference in comparisons between the sham group and the treatment group for MDA levels. MDA levels of the treatment group compared to other group viewed as low. However, in treatment group that can not be detected as statistically significant difference when compared with trauma group is not considered sufficient provided decrease in MDA. Neuroprotective effects of doxycycline were demonstrated in a variety of nervous system diseases and shown to be effective on excitotoxicity, inflammation, nitric oxide metabolism and affect the process of apoptosis, but could not shown neuroprotective effects on spinal ischemia-reperfusion injury.