Pediatrik yaş grubunda santral sinir sistemi dışı sistemik yayılımlı malign hastalıklarda tüm vücut STIR, T1-A ve difüzyon ağırlıklı MRG sekanslarının karşılaştırılması ve PET-BT bulgularıyla korelasyonu
Comparison of whole body STIR, T1 and dwi sequences and correlation with PET-CT in pediatric non-cns malignant diseases
  1. Tez No: 281094
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR YEKELER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Pediatrik yaş grubunda santral sinir sistemi dışı sistemik yayılım yapan malign hastalıklarda, referans standardımız PET-BT'ye göre malign lezyonların tespitinde tüm vücut T1-A, STIR ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) sekanslarının etkinliğinin araştırılması ve birbiri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca DAG'de yapılabilen sinyal intensite ve ADC ölçümlerin tanıya katkısı incelenmiştir.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Takipleri sırasında PET-BT istenen 19 pediatrik hastaya, T1-A, STIR ve DAG'nin özel bir uygulaması olan DWIBS (Diffusion Weighted Whole-Body Imaging With Background Body Signal Suppression) sekansı içeren tüm vücut MRG incelemesi yapıldı. Elde edilen görüntüler kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi. Her sekansın tespit ettiği toplam lezyon sayısı kaydedildi. Lezyonların ve normal dokuların ADC değerleri ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme sinyalleri (DAGS) ölçüldü. Patolojik ve normal dokuların DAGS'i spinal kord DAGS'ine bölünerek DAGS/DAGSspinal kord oranları elde edildi.BULGULAR: PET-BT incelemesinde toplam 191 lezyon mevcuttu. T1-A sekansında lezyonların 146'sı, STIR'da 176'sı ve DWIBS'da 189'u saptandı, sekansların duyarlılıkları sırasıyla %76, %92, %99 olarak hesaplandı. Kantitatif analizlerde patolojik ve normal lenf nodları arasında ADC değerleri (sırasıyla; 0,85±0,17 mm2/s, 1,18± 0,19 mm2/s) ve DAGS/DAGSspinal kord oranları (sırasıyla; 1,82±0,91 ve 0,90±0,45) arasında anlamlı fark saptandı. Tedavi alan ve almayan grupta DAGS/DAGSspinal kord oranları (sırasıyla; 1,86±1,36 ve 2,61±1,19) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu. Lezyonların ADC değerlerindeki azalma ile SUV değerlerindeki artış arasında korelasyon saptanmadı.SONUÇLAR: Tüm vücut MRG, sistemik yayılımlı malign hastalıkların evrelenmesinde ve takibinde yüksek duyarlılığa sahiptir. Özellikle pediatrik hastalarda radyasyon içermemesi nedeniyle radyasyon içeren görüntüleme yöntemlerine güvenilir bir alternatiftir. DWIBS sekansının incelemeye eklenmesi, görüntülerin yorumlanmasını kolaylaştırmakta ve saptanan lezyon sayısını arttırmaktadır. DWIBS sekansında yapılan sinyal intensite ve ADC ölçümleri, özellikle lenf nodlarında normal ve malign ayrımında duyarlılık oranını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to compare the diagnostic efficiency of whole body T1W, STIR and DWI sequences in non-CNS pediatric malignancies and to correlate with PET-CT imaging findings as reference imaging modality. In addition, the contribution of signal intensity and ADC measurements to the diagnosis was investigated.MATERIALS AND METHODS: Nineteen pediatric patients with various malignancies who were referred to evaluate with PET-CT in their follow-up were prospectively underwent whole body MRI that contains T1W, STIR and a special application of DWI named as DWIBS (Diffusion Weighted Whole-Body Imaging With Background Body Signal Suppression). The acquired images were evaluated qualitatively and quantitatively. In each sequences, total number of lesions has been clearly recorded. ADC values and DWI signal intensities of all lesions and normal tissues were measured. DWI-SI/ DWI-SIspinalcord (DWI signal intensity) ratios were obtained from both pathological and normal.RESULTS: Totally 191 lesions were seen in PET-CT examination. In T1W images 146 lesions, in STIR sequences 176 lesions and in DWIBS 189 lesions were detected. The sensitivities of the sequences were calculated 76%, 92%, 99%, respectively. In quantitative analyses, there were significantly differences between ADC values and DWI-SI/ DWI-SIspinalcord ratios when comparing normal and pathological lymph nodes (mean ADC values 0,85 mm2/s, 1,18 mm2/s and DWI-SI/ DWI-SIspinalcord 1,8 and 0,90 respectively). There was a statistically difference in DWI-SI/ DWI-SIspinalcord ratio between pre- and post-treatment groups ( 2,61 and 1,86 respectively ). There was no significant correlation between ADC values on DWI and SUVmax values on PET-CT.CONCLUSIONS: Whole body MRI is a reliable alternative to imaging techniques including radiation in staging and follow-up of malignant diseases with systemic spread especially in pediatric patients because of lack of ionizing radiation. Adding of DWIBS sequence facilitates the image interpretation and increases the number of lesions detected. ADC and signal intensity measurements in DWIBS sequence are useful quantitative evaluation methods, especially in differentiation of normal and malignant lymph nodes.