Obez çocuklarda adiposit tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin metabolik sendrom ve hepatosteatoz ile ilişkisi
The relationship of adipocyte type fatty acid binding protein with metabolic syndrome and hepatosteatosis in obese children
- Tez No: 643506
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ORHUN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Obezite, sağlığı bozabilecek ölçüde anormal, aşırı yağ birikimidir. Dünyada sıklığı %18, ülkemizde %10'dur. Obezitenin bir komplikasyonu olan metabolik sendrom santral obezite, hipertansiyon, dislipidemi, bozulmuş açlık glukozu ile karakterizedir. Son IDF konsensusunda bu hastalığın kriterleri yeniden yapılandırılmıştır. Ülkemizde sıklığı bir taramada %2.2'dir. NAYKH, çocuklardaki en sık kronik karaciğer hastalığıdır; klinikte çoğu olgu asemptomatiktir; şiddeti, seyri ise değişebilir. Obezite, tip 2 DM, hiperlipidemi, insülin direnciyle ilişkileri mevcuttur; obezlerde 6 kat sıktır. NAYKH erken tanısında, obez çocuklarda ultrasonografi taraması önemlidir. FABP'ler, lipidlere yüksek afiniteyle bağlanır; kolesterol, fosfolipid metabolizmalarında, yağ asitlerinin intraselüler transferinde, yolak ara bileşiklerine dönüştürülmesinde görevlidir. A-FABP alt grubu yağ dokusunda yoğundur, adipositler farklılaşırken salınır ve sinyal ağlarını düzenler. A-FABP'ın insan çalışmalarında, insülin direnci, tip 2 DM, ateroskleroz, hipertansiyon ve NAYKH ile ilişkileri saptanmıştır. Çalışmamız çocuklarda A-FABP ile metabolik sendrom ve NAYKH arasındaki ilişkiyi sorgulamıştır. Sonuçta çalışmamızdaki obez grupta obez olmayan gruba göre A-FABP düzeyi anlamlı olarak yüksek bulundu. Bununla beraber, metabolik sendromu olan obezler ile hepatosteatozu olan obezlerde kontrol gruba göre A-FABP yüksekliği saptanmakla birlikte, obez grup içerisinde metabolik sendromu olan ve olmayan veya hepatosteatozu olan ve olmayan alt gruplar arasında A-FABP düzeyi açısından anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Obesity is an abnormal, excessive accumulation of fat that can impair health. Its frequency is 18% in the world, 10% in our country. Metabolic syndrome is characterized by central obesity, hypertension, dyslipidemia, impaired fasting glucose. In the International Diabetes Federation consensus, pediatric metabolic syndrome criteria were structured again. The prevalence in our country is 2.2% in a study. NAFLD is the most common chronic liver disease in children; most case is clinically asymptomatic; its grade and prognosis can vary. It is associated with obesity, type 2 DM, hyperlipidemia and insulin resistance; and is 6 times more common in obese patients. In the early diagnosis of NAFLD, ultrasonography screening is important in obese children. FABP's binds to lipids with high affinity. Its functionary in cholesterol and phospholipid metabolism, intracellular transfer of fatty acids, conversion to pathway intermediates etc. A-FABP subtype is dense in adipose tissue, are released as adipocytes differentiate and regulate signal networks. In human studies, insulin resistance, type 2 DM, atherosclerosis, hypertension, NAFLD has been associated with A-FABP. Our study investigated the association of metabolic syndrome and NAFLD with A-FABP in children. As a result, the A-FABP level was found to be higher in the obese group in our study compared to the non-obese group. However, in obese patients with metabolic syndrome and obese patients with hepatosteatosis, A-FABP elevation was detected compared to the control group but there was no significant difference in the A-FABP level between patient subgroups with and without metabolic syndrome or NAFLD in the obese group.